Stát i v letošním roce podporuje investiční dotací projekty na rozvoj zelené a moderní energetiky. Konkrétně z Modernizačního fondu od počátku roku podpořil 276 projektů. Většina poskytnutých dotací se pohybuje v jednotkách milionů korun, dvě největší překonávají hranici jedné miliardy korun.

Podle informací o udělených dotacích na webu Státního fondu životního prostředí (SFŽP) zatím letos vedou Elektrárny Opatovice ze skupiny EPH. Ty totiž získaly podporu ve výši 1,57 miliardy korun na první etapu přechodu od spalování uhlí k plynu. Příslib dotace z Modernizačního fondu teplárna získal již na konci roku 2023, vzhledem k úpravám projektu však musel SFŽP vydat rozhodnutí o poskytnutí státní podpory znovu.

Také druhý velký projekt spadá do oboru teplárenství. Firma C-energy získala investiční dotaci ve výši 1,38 miliardy korun na stavbu zařízení na energetické využití odpadu (ZEVO) v Plané nad Lužnicí na Táborsku. Před týdnem firma oznámila podpis smlouvy s dodavatelem stavby, kterým je společností Invelt Servis. Náklady na stavbu spalovny dosáhnout bezmála 2,5 miliardy korun. ZEVO v Plané má dle smlouvy zahájit provoz na konci roku 2027.

Rekonstrukce veřejných budov

Dále lze mezi podpořenými projekty z Modernizačního fondu nalézt 25 projektů v rámci programu ENERGov. Ten se zaměřuje na snižování energetické náročnosti budov v majetku státu, obcí a krajů. Svou velikostí je mezi nimi výjimečný projekt rekonstrukce budovy B Stavební fakulty ČVUT. V jeho případě dotace dosahuje 236,9 milionu korun. O pražské ČVUT se nyní v médiích hovoří hlavně v jiných, a ne zrovna pozitivních souvislostech.

Hranici 100 milionů korun překonal také projekt snížení energetické náročnosti kulturního domu v Mladé Boleslavi. Stát na něj pošle z Modernizačního fondu téměř 137,4 milionu korun. Zhruba 88 milionů korun získá také pražská Fakultní Thomayerova nemocnice, a to na snížení energetické náročnosti dvou svých budov.

Mohlo by vás zajímat

Fotovoltaika na školy i na Kauflandy

Mezi 276 podpořenými projekty tvoří zhruba 90 procent záměry na využití energie slunce. Výše dotace se zde obvykle pohybuje od půl milionu do tří milionů korun. Mezi žadateli jsou hlavně obce, které si pořizují solární panely na střechy základních škol, kulturních domů, obecního úřadu nebo čistírny odpadních vod.

Stejně tak uspěly desítky firemních projektů. Fotovoltaika se státní podporou vyroste třeba na některých hypermarketech Kaufland a diskontních prodejnách Lidl. Solární panely na střechách získají také pražské kancelářské budovy Nová Waltrovka Office a Office Center Stodůlky. Dotace získá také společnost Bohemia Sekt, která je použije na stavbu dvou fotovoltaik ve Starém Plzenci a v Mikulově.

Střešní fotovoltaická instalace. Ilustrační snímek. Zdroj: Pixabay

Kdo si rozdělí 380 miliard

Modernizační fond má za úkol přispět k rychlejšímu odklonu od spalování uhlí a ke snížení emisí skleníkových plynů v České republice. Financován je z výnosu z prodeje emisních povolenek. Odhad Ministerstva životního prostředí z loňského října zní, že průměrná cena povolenky dosáhne 80 eur a stát tak do Modernizačního fondu vybere okolo 380 miliard korun. Ty pak rozdělí mezi úspěšné žadatele o investiční dotace.

Nejvíc peněz je určeno na projekty v oblasti využití obnovitelných zdrojů energie (20 procent), náhradu uhlí v teplárenství (20 procent) a ekologizaci a modernizaci průmyslových podniků (16 procent). Celkem 14 procent je určeno pro domácnosti v rámci programu Nová Zelená úsporám. Další miliardy korun jsou vyhrazeny na snižování energetické náročnosti budov, ekologickou dopravu, ekologická plynná paliva, moderní sítě a komunitní energetiku.