Rozšíření pražského letiště postupuje do další fáze. Společnost Letiště Praha podepsala začátkem května smlouvu na zpracování projektové dokumentace pro rozšíření Terminálu 2 a úpravy Terminálu 1. Kontrakt uzavřela se sdružením projektantů, vedoucím účastníkem je firma Valbek, dalšími členy pak CMC architects, ra15 a D3A. Úpravy podle Letiště Praha umožní navýšení kapacity na 21,2 milionů cestujících. Zahájení stavebních prací se předpokládá v roce 2029, dokončení v roce 2033.

Hodnota kontraktu je podle registru smluv Hlídače státu 194,5 milionu korun bez DPH. „S ohledem na očekávaný nárůst výkonů letiště se v nejbližších letech budeme snažit navýšit kapacity letiště cestou nových technologií a úpravou procesů. Nicméně jediným řešením ve střednědobém horizontu je prostorové rozšíření terminálových kapacit, které je pro pražské letiště zásadní i v dlouhodobé perspektivě,“ uvedl k tomu místopředseda představenstva Letiště Praha Jiří Kraus.

Rozšíření podle něj cestujícím přinese zvýšení komfortu a navýšení kapacity Terminálu 2 zajistí multifunkční provoz a flexibilitu v obou režimech schengenského prostoru i mimo něj.

„Společně se společnostmi Valbek, CMC architects, ra15 a D3A jsme na začátku návrhu rozvoje klíčové infrastruktury letiště v dimenzích, které tu byly naposledy se stavbou Terminálu 2 před více než dvaceti lety,“ okomentoval uzavření kontraktu ředitel rozvojových projektů a nemovitostí Letiště Praha David Olša na síti Linkedin. Dodal, že on sám je osobně rád, že se v roli Airport Planner se do projektování zapojí také tým společnosti Arup, se kterou budou spolupracovat již podruhé.

Mohlo by vás zajímat

Letiště Praha už v loňském roce avizovalo, že chce do roku 2033 investovat do svého rozvoje 32 miliard korun. V plánu je už zmiňované navýšení kapacity na 21,2 milionu cestujících ročně, přibýt má několik desítek přímých leteckých spojení či několik tisíc parkovacích míst. Také by se mělo zrychlit odbavení. Aktualizaci koncepce schválilo v loňském roce ministerstvo financí.

Letiště Praha za loňský rok vykázalo provozní zisk (EBITDA) ve výši 3,1 miliardy korun. Ve srovnání s rokem 2022 se jedná o nárůst 900 milionů korun. Z pohledu čistého výsledku hospodaření vykázala společnost za rok 2023 zisk 1,5 miliardy korun.

(teč)