Ruský plynárenský gigant Gazprom oznámil, že zastavuje dodávky plynu oběma řetězci plynovodu TurkStream od 21. do 28. června kvůli plánované roční údržbě. Gazprom odůvodnil týdenní odstávku potřebnou údržbou plynovodu.
Pozastavení bylo prý předem odsouhlaseno všemi zúčastněnými stranami, uvedla tisková agentura Xinhua s odvoláním na prohlášení Gazpromu.
Podle webu index.hu Gazprom ročně přepraví přes TurkStream 31,5 miliardy metrů krychlových plynu. Polovinu z tohoto množství využívá Turecko a druhá polovina směřuje do Řecka, Severní Makedonie, Rumunska, Srbska, Bosny a Hercegoviny a Maďarska.
Plynovod TurkStream přes černé mořské dno se skládá ze dvou řetězců, z nichž jeden dodává plyn tureckým spotřebitelům a druhý dodává energii do zemí jižní a jihovýchodní Evropy.
Potrubí zahájilo provoz v lednu 2020 s celkovou kapacitou 31,5 miliardy metrů krychlových ročně.
Začátkem tohoto týdne Gazprom uvedl, že výrazně sníží dodávky plynu do Evropy plynovodem Nord Stream I na maximálně 67 milionů metrů krychlových denně, s odkazem na neschopnost společnosti Siemens, výrobce motorů s plynovými turbínami, poskytnout včas generální opravu.
Německo to ovšem vnímá jako demonstraci síly a označilo konání Gazpromu za politické rozhodnutí.
Objem plynu v potrubí Nord Stream 1 z Ruska do Německa se v pondělí ráno mírně zvýšil, dál ale zůstává jen asi na 40 procentech původní kapacity, kam jej minulý týden snížil ruský vývozce, společnost Gazprom. Dodávky ruského plynu přes Ukrajinu zůstávají beze změn, zatímco objem plynu z Německa do Polska potrubím Jamal-Evropa se proti minulému týdnu snížil. S odkazem na data provozovatelů plynovodních sítí o tom informovala agentura Reuters.
Fyzický tok plynu do Německa přes Nord Stream 1 po dně Baltského moře se v pondělí ráno pohyboval kolem 30,28 milionu kilowatthodin za hodinu (kWh/h), což bylo nejvíce od čtvrtka minulého týdne. Dodávky mírně překračovaly objem, který si vyžádali velcí odběratelé a který činil 29,28 milionu kWh/h.
Gazprom minulý týden oznámil, že dodávky plynu potrubím Nord Stream 1 sníží z obvyklých 167 milionů metrů krychlových na 67 milionů metrů krychlových za den. To zhruba odpovídá objemu 30,41 milionu kWh/h. Na vině jsou podle Gazpromu průtahy v návratu zařízení, jehož opravu v Kanadě zajišťovala německá společnost Siemens Energy.
Gazprom už plyn nevyváží západním směrem potrubím Jamal-Evropa. Dodávky zastavil, když Rusko uvalilo odvetné sankce na společnost EuRoPol Gaz, která vlastní polskou část plynovodu. Plyn tímto potrubím proudí už jen východním směrem, tedy z Německa do Polska.
Vyjma toho toho Ukrajina v květnu rozhodla, že přestane umožňovat Gazpromu tranzit ruského plynu přes stanici Sochranovka, jeden ze dvou tranzitních bodů na ukrajinském území. Objem ruského plynu, který směřuje do Evropské unie přes Ukrajinu, se tak snížil asi o třetinu.
(hrb)