INZERCE

Nová houfnice Morana z produkce firem Excalibur Army a Tatra Trucks. Foto: tisková zpráva CSG

Czechoslovak Group navýšil meziročně tržby o 15 procent, růst zisku byl mírnější

Firemní skupina Czechoslovak Group (CSG) miliardáře Michala Strnada dál expanduje. V prvním letošním pololetí vykázala tržby 15,89 miliardy korun, což je meziročně o 15 procent více. Čistý zisk se zvedl o 6 procent na 1,75 miliardy korun. Vyplývá to z právě zveřejněné pololetní zprávy o hospodaření CSG, zveřejněné na webu společnosti.

Největší podíl na tržbách má dle pololetní zprávy zbrojní průmysl, který v pololetí zajistil 9,61 miliardy korun z celkových 15,89 miliardy. Na celkových tržbách se nejvíce podílely dodávky na Ukrajinu v hodnotě 3,9 miliardy korun, následuje domácí český trh (2,56 mld. Kč), ostatní trhy zemí EU (3,82 mld.) a Spojené státy americké (2,37 mld. Kč).

Co se týká oborového zaměření, hlavní podíl na tržbách měl prodej zboží, hlavně tedy vojenské techniky (10,38 mld. Kč). S odstupem následuje výroba a oprava vojenské techniky (2,23 mld. Kč), servis a opravy vojenské techniky (1,3 mld.), výroba a servis brzdových systémů (820 mil. Kč) a služby v leteckém průmyslu (619 mil. Kč).

Stánek Czechoslovak Group na mezinárodním veletrhu Eurosatory v Paříži. Foto: Czechoslovak Group

CSG má povinnost zveřejňovat své finanční výsledky, protože je emitentem veřejně obchodovaných dluhopisů. Jedná se celkem o pět emisí v celkové výši přes 9 miliard korun, které jsou splatné v letech 2024 až 2028. Poslední z nich umístila na trhu letos v červenci, investoři upsali cenné papíry v objemu 4,5 miliardy korun.

„Dominantním vnějším faktorem ovlivňujícím podnikání skupiny CSG do konce roku 2023 bude pokračující vojenská pomoc Ukrajině a zvýšená poptávka po obraných systémech. Společnosti skupiny CSG se musí vyrovnat s volatilitou cen energií, která bude řešena energetickými úsporami i promítnutím do koncových cen pro zákazníky,“ uvádí CSG v úvodu pololetní zprávy.

Zajímavostí může být, že do výsledků není zahrnut výrobce nákladních aut Tatra Trucks. CSG zde sice vlastní 65procentní podíl, avšak formálně se jedná o podnik pod společnou kontrolou CSG a firmy Promet Group podnikatele Reného Matery.

Do skupiny CSG naopak patří zbrojní podniky Excalibur Army a Tatra Defence Vehicles či výroba radarů Eldis a Retia. Další zbrojní závody CSG vlastní na Slovensku, Itálii (loni koupený výrobce munice Fiocchi), Srbsku a Španělsku. Do civilní části CSG patří brzdové systémy pro kolejová vozidla (firma DAKO-CZ), opravny dopravních letadel, prodej a servis automobilů, výcvik pilotů či výroba hodinek značky Prim.

(red)