Na českých silnicích, cyklostezkách a lesních či polních cestách se nejen v době letních prázdnin pohybují tisíce nepojištěných cyklistů. Rizika hrozící za řídítky klasického bicyklu či elektrokola si mnozí z nich ani neuvědomují. Škody přitom mohou jít do statisíců.

Lidé vyrážející v létě na kole do práce nebo jen za zábavou si neuvědomují, že by měli mít pojištění. Z praxe vyplývá, že tuto nepříjemnou informaci zjistí, až když je po nich požadována náhrada škody.

„Řada cyklistů se mylně domnívá, že na kole mohou způsobit jen minimální škodu. Realita je ovšem jiná. Stačí zavinit dopravní nehodu na silnici a požadovaná náhrada škody na majetku a zdraví se může rázem vyšplhat do statisícových částek. Nepojištěný cyklista musí způsobenou škodu zaplatit z vlastní kapsy. Škody mohou být velmi vysoké i v případě zranění jiného cyklisty, chodce či bruslaře mimo silnici, třeba na lesní cestě či cyklostezce,“ upozorňuje Ladislav Gruber, analytik portálu ePojisteni.cz.

Škody z neopatrnosti způsobené cyklisty třetím osobám kryje pojištění odpovědnosti. Lze si jej sjednat buď samostatně, nebo v rámci širších balíčků pojištění. Například AXA Assistance ho nabízí v rámci cestovního pojištění určeného pro pobyt v České republice. „Limit pojistného plnění je u tohoto pojištění v případě nemajetkové újmy na zdraví deset milionů korun a u škod na majetku pět milionů. Poškození mohou požadovat i náhradu ušlého zisku za dobu, kdy nemohou pracovat. Zmíněné pojištění myslí i na tyto situace a nabízí limit ve výši sto tisíc korun,“ doplňuje Ladislav Gruber.

Mohlo by vás zajímat

Cyklisté by neměli podceňovat ani úrazové pojištění, ze kterého se vyplácí odškodné v případě úrazu s trvalými následky či smrti. Policie ročně eviduje několik tisíc dopravních nehod s účastí cyklisty. Podle statistik patří mezi nejčastější příčiny těchto nehod nezvládnutí řízení, nevěnování se plně řízení a nepřizpůsobení rychlosti dopravně technickému stavu vozovky. Přibližně v 80 procentech případů si cyklisté odnesou lehká zranění. Ladislav Gruber ke statistikám doplňuje: „Vyjížďka na kole může bohužel skončit i tragicky. Loni přišlo při dopravních nehodách o život 36 cyklistů. Letošní rok, soudě alespoň podle prvních pěti měsíců, budou čísla vyšší. Od ledna do května bylo při dopravních nehodách usmrceno dvacet cyklistů, o šest více než ve stejném období loňského roku.“ I když peníze od pojišťovny zdraví ani život nikomu nevrátí, mohou alespoň částečně zmírnit finanční dopady neočekávané životní situace.

Pokud plánujete strávit letošní letní prázdniny na kole, nepodceňujte přípravu. Samozřejmostí je výborný technický stav kola a patřičná výbava. Ke zmírnění následků nehod cyklistů přispívá zejména kvalitní přilba. Řidiči motorových vozidel mohou například při oslnění sluncem cyklistu přehlédnout, proto se vyplatí zvolit výrazné barvy oblečení. Při jízdě v noci nebo za šera nezapomeňte na dostatečné osvětlení a reflexní pásky. Zejména u dětí je také záhodno investovat pár stokorun do chráničů, které v případě pádu zabrání nepříjemným odřeninám.

Cykloturisté by měli zejména při vícedenních výletech myslet i na pojištění kol a zavazadel. „Za první pololetí letošního roku evidují policisté více než 2 300 krádeží jízdních kol. V průměru přesahuje škoda u jednoho odcizeného bicyklu 22 tisíc korun. Jízdní kolo, další sportovní výbavu a zavazadla si lze jednoduše pojistit v rámci cestovního pojištění. Při výběru pojištění se zajímejte o to, zda je sportovní výbava zahrnuta v připojištění zavazadel a jak vysoký je limit pojistného plnění,“ doporučuje Ladislav Gruber.

 

-red-