České vysoké učení technické oznámilo, že jeho tým dokončil speciálního ventilačního přístroje pro pacienty s nemocí Covid-19 s názvem CoroVent. Mohou ho vyrábět nejen české a moravské firmy, ale i kdokoliv na světě. ČVUT poskytla dočasnou licenci pro open hardware. O CoroVent již projevila zájem OSN a další partneři.

 

„Na základě dlouholeté výzkumné práce prof. Karla Roubíka z Fakulty biomedicínského inženýrství ČVUT a jeho týmu vzniklo unikátní chráněné řešení plicní ventilace navržené pro léčení nemoci COVID19. Ve spolupráci s partnery z COVID19CZ byl na základě tohoto řešení připraven plicní ventilátor CoroVent, který bude v rámci licence ČVUT vyrábět firma MICO a v případě velkého zájmu i další firmy v ČR,“ oznámilo na svém webu České vysoké učení technické (ČVUT).

Na prvních 250 kusů se složili lidé a firmy ve veřejné sbírce a přístroje budou distribuovány nemocnicím v České republice. Na platformě Donio původně autoři hodlali vybrat 10 milionů korun na 500 ventilátorů. Vybralo se o 4,19 milionu korun více a to za jediný den! Nejvyšší dar byl rovný milion korun

„V sobotu 4. dubna 2020 podepsali rektor ČVUT v Praze doc. RNDr. Vojtěch Petráček, CSc., vedoucí projektu a vynálezce prof. Ing. Karel Roubík, Ph.D., a vynálezce Ing. Václav Ort dočasnou licenci, která umožňuje nabízet celý koncept jako open source, resp. open hardware. To znamená, že že tým poskytl veškerou dokumentaci, výkresy a kódy, obdobně expertně složeným týmům inženýrů, doktorů a zástupců vlád v jednotlivých zemích, tedy jejich výrobu bude moci zahájit velmi rychle jakákoliv společnost na světě s dostatečnými znalostmi z oblasti pneumatického vedení a elektroniky. Principy CoroVentu jsou po dobu koronavirové krize světu zdarma!,“ uvádí se dále na webu ČVUT.

Mohlo by vás zajímat

„Kvalitou a bezpečností má podobné vlastnosti jako ventilátor, který se používá na jednotkách intenzivní péče, ale nemá funkcionality nepotřebné pro pacienty s koronavirem. Má tak jednodušší ovládání a nepotřebuje natolik vyškolený personál jako klasický ventilátor,“ popsal CoroVent profesor Karel Roubík.

„My na ČVUT jsme šťastni, že dlouholetá výzkumná práce profesora Roubíka a jeho týmu z Fakulty biomedicínského inženýrství ČVUT se zmaterializovala v patentované řešení šetrné plicní ventilace přizpůsobené pro léčení nemoci COVID19 a že tento patent byl využit při realizaci ventilátoru CoroVent, který bude v nejbližších dnech uveden do sériové výroby. Na vývoji průmyslové realizace tohoto produktu se podílela, kromě firmy MICO, skupina firem a osob z iniciativy COVID19CZ, a já bych jim chtěl strašně moc poděkovat, že přispěly k superrychlému vývoji prostředku, který bude zachraňovat životy!  Je úžasné, že lidé se dokáží v těchto dnech spojit a řešit spolu palčivé problémy světa. Chtěl bych CoroVentu popřát do života vše nejlepší a tisíce zachráněných pacientů,“ uvedl rektor ČVUT Vojtěch Petráček.

Plicní ventilátor CoroVent je tak připraven k výrobě v tisícových sériích a nabízíme jej státu. O plicní ventilátor CoroVent projevila zájem OSN a další partneři.

-red-