Pohledy (nejen) bruselských technokratů se v poslední době kromě Bílého domu upínají zejména na Rumunsko. Balkánská země půjde 4. května k urnám v prvním kole kontroverzních prezidentských voleb. Konat se budou na druhý pokus poté, co původní listopadovou volbu zrušil tamní Ústavní soud kvůli obavám z ruského ovlivňování. 

Místo proruského ultranacionalisty krajní pravičák

Z opakovaných voleb byl přitom vyloučen proruský ultranacionalista Călin Georgescu, který v listopadu první kolo překvapivě vyhrál. Nyní se do čela průzkumů vyšvihl lídr krajně pravicové Aliance pro sjednocení Rumunů (AUR) George Simion. Volby tak mohou otřást nejen Rumunskem, ale i celou EU a NATO, pokud by Bukurešť opustila svůj proevropský kurz.

Ve své obsáhlé analýze na to upozorňuje přední bruselský web Politico, a to s odkazem na rumunské předvolební průzkumy. Byť s důležitou poznámkou, že loni stejné průzkumy vůbec nedokázaly předpovědět raketový vzestup Georgesca.

Šance pro 4 kandidáty

Letos každopádně predikují, že reálnou šanci postoupit do druhého kola, které se bude konat 18. května, mají čtyři kandidáti. Kromě zmíněného Simiona jde o kandidáta vládních stran Crina Antonescua, centristického nezávislého kandidáta Nicušora Dana a levicového nacionalistu Victora Pontaa. Tato trojice se v různých průzkumech umístila na druhém místě za Simionem, zmiňuje Politico. 

A nabízí možné scénáře soubojů pro druhé rozhodující kolo. Včetně těch, které bude Brusel sledovat obzvláště nervózně. 

Simion versus Dan

Po vyloučení Georgesca se Simion profiluje jako hlavní kandidát nacionalistických voličů. A podle průzkumů je v tom úspěšný. Jeho podpora kolem 30 procent odpovídá součtu hlasů, které loni získal Georgescu, a jeho vlastních, připomíná Politico.

Simionův krajně pravicový Svaz pro sjednocení Rumunů (AUR) se transformoval z původního antivakcinačního hnutí na silnou politickou sílu s „trumpovským” profilem. Slibuje, že se postaví Bruselu a také že pozastaví veškerou vojenskou pomoc Ukrajině. Zároveň se Simion označuje za fanouška italské premiérky Giorgie Meloniové.

Mohlo by vás zajímat

Podpora ve středně velkých městech a na venkově

Politico v této souvislosti cituje rumunského politického analytika Remuse Ștefureaca, podle kterého získává Simion podporu ve středně velkých městech a na venkově. A to hlavně mezi voliči pod 45 let s nižšími příjmy a vzděláním. Stejně jako Georgescu cílí i na hlasy diaspory, které se ale v rumunských průzkumech běžně nezohledňují.

Matematik Dan je zakladatelem strany USR, ale kandiduje jako nezávislý. Má silnou podporu v Bukurešti, kde je starostou, stejně jako v dalších větších městech, ale v těch menších a na venkově není příliš známý. Právě to by ho podle expertů mohlo stát v těsném duelu se Simionem vítězství, i když například pro rumunské voliče žijící v zahraničí je poměrně silným kandidátem, zmiňuje Politico. 

Například průzkum agentury Curs mu dává proti Simionovi šanci na úrovni šestačtyřiceti procent, zatímco Simionovi předpovídá 54 procent. 

Ștefureac nicméně podle bruselského webu upozorňuje, že do voleb zbývá ještě stále dost času a druhé kolo mohou výrazně ovlivnit emoce i zatím nečekaná spojenectví.

Simion versus Antonescu

Antonescu je manželem bývalé eurokomisařky Adiny Vălean a těší se podpoře současných vládních stran – sociálních demokratů (PSD), liberálů a maďarské menšiny.

To je podle Politica nespornou výhodou, protože ve druhém kole rozhodne to, kdo získá voliče mimo vlastní základnu. Nevýhodou je ale diaspora, která často hlasuje „proti systému“.

Právě zahraniční voliči ostatně v minulosti pomohli bývalému prezidentovi Klausovi Iohannisovi. Loni v listopadu Georgescu zaujal tím, že voliče v zahraničí oslovoval jednoduchým sdělením: „Jste tam, protože selhal stát, který vám nedokázal zajistit důstojný život.“

Aktuální analýza dává Antonescovi v tomto případném duelu v druhém kole těsný náskok – podle průzkumu Curs by získal 52 procent, zatímco Simion 48.

Simion versus Ponta

Právě toto je podle Politica scénář pro druhé kolo, který doslova děsí jak stávající rumunský establishment, tak Evropu jako celek.

Ponta je bývalý premiér a někdejší lídr Sociálnědemokratické strany PSD, který musel v roce 2015 rezignovat po tragickém požáru v klubu, za jehož příčinami viděla veřejnost zejména masivní korupci. Kritiku si vysloužil i za to, že v roce 2014 nechal úmyslně zaplavit rumunské vesnice na Dunaji, aby ochránil srbský Bělehrad.

Rumunsko na prvním místě

Nyní ponta kandiduje s Trumpovským heslem „Rumunsko na prvním místě” a mimo jiné slibuje zastavit export ukrajinského obilí přes rumunské přístavy – kvůli ochraně domácích zemědělců, připomíná bruselský web.

Svou kampaň podle něj cílí Ponta hlavně na starší voliče z menších měst a venkova. A stejně jako Simion se přitom snaží získat voliče odstaveného Georgesca.

Například prozápadní vládní strana Zachraňme Rumunsko (USR) nedávno podpořila zmíněného Dana místo vlastní kandidátky Eleny Lasconi, a to jen proto, aby zabránila Pontovi postoupit do druhého kola. Politico upozorňuje, že možný duel Simion – Ponta označují mnozí za „toxický“.

Kontakty s ruskými špiony

Přestože oba působí nacionalisticky a proti EU, Ponta by podle Ștefureaca mohl být vnímán i přes svou dlouhodobou proruskou pověst přeci jenom jako „více proevropský“ než Simion.

Ten čelí obviněním z kontaktů s ruskými špiony, byť sám je vehementně odmítá. Má nicméně zákaz vstupu na Ukrajinu i do Moldavska, a to kvůli výrokům o „navrácení území“. Přesto nyní Putina označuje za hrozbu a hlásí se k Trumpově hnutí MAGA.

Politico připomíná, že Rumunsko je největší východní člen NATO, a pokud by zvítězil euroskeptik, mohlo by to zkomplikovat mimo jiné pomoc Ukrajině.

„Šlo by o velmi těsný souboj,” komentuje podle Politica možný „nacionalistický” duel Ștefureac.

Ponta versus Antonescu

Simion má podle průzkumů preference přes 30 procent a druhé kolo bez něj se tak zatím zdá velmi nepravděpodobné. Nicméně loňský překvapivý výsledek Georgesca v prvním kole ukázal, že nic není jisté.

Ponta má vlastní voličskou základnu, ale také zbytky podpory mezi příznivci PSD, odkud vzešel. A stejně jako Antonescu oslovuje široké spektrum voličů. 

Podle expertů má ale Ponta větší šanci získat hlasy bývalých podporovatelů Georgesca a případně i Simiona. A to by mu mohlo poskytnout výhodu, odhaduje Politico.

Ponta versus Dan

Širší Pontaova podpora by mu mohla dát výhodu případně i proti Danovi, i když se prívě tento souboj nyní jeví s ohledem na průzkumy veřejného mínění jako málo pravděpodobná.

Dan má zatím voličskou základnu omezenou. Navíc zmíněné rozhodnutí USR o jeho podpoře mu může paradoxně i uškodit, konstatuje Politico. Příliš těsné spojení s centristy by totiž mohlo odradit voličů z jiných skupin.

Podle průzkumu Curs mají ale oba kandidáti zhruba padesátiprocentní šanci porazit toho druhého, pokud by došlo na tento – spíše neočekávaný – duel.

Dan versus Antonescu

V případě souboje mezi Danem a Antonescem by se ucházeli o velmi podobné voliče.

Dan má podporu mezi vzdělanými a zámožnějšími lidmi ve velkých městech; Antonescu čerpá ze zázemí vládních stran napříč zemí. Ani jeden však neoslovuje nacionalistické voliče.

Průzkum Curs dává Antonescovi těsný náskok 52 % ku 48 %. Ștefureac ale říká, že by mohlo jít o remízu.