Dnešního dne se ujal funkce nový předseda Rady Českého telekomunikačního úřadu (ČTÚ) Marek Ebert. Prioritami nového šéfa ČTÚ jsou udržitelnost DVB – T2, výběr držitele poštovní licence a podpora dostupnosti a kvality nových sítí a služeb. Podle Marka Eberta také není příhodná doba pro vstup čtvrtého mobilního operátora na český trh. Český trh je malý, mezi obyvateli je 14,5 miliónů SIM karet.
Marek Ebert byl vládou jmenován loni 19. října. Nového předsedu uvedl do funkce ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela, který se při této příležitosti setkal s Radou ČTÚ. Na následné tiskové konferenci promluvil ministr o svých očekáváních a nový předseda o svých prioritách pro funkční období. Zazněla shoda na nutnosti aktivně přistoupit k problematice DVB-T2, připravit transparentní výběr nového držitele poštovní licence, podpořit rozvoj digitálního rozhlasu a moderních sítí pro rychlý internet VHCN a 5G, či se i nadále intenzivně věnovat problematice ochrany spotřebitele.
Podle ministra Jozefa Síkely je důležité, aby Český telekomunikační úřad plnil roli nezávislého regulátora, který transparentně dohlíží na hráče na trhu a podporuje rozvoj důležitého sektoru digitální ekonomiky v Česku.
„Věřím, že nový předseda Rady Českého telekomunikačního úřadu Marek Ebert vrátí úřadu jeho důvěryhodnost a úřad jeho vedením bude profesionálně naplňovat službu občanům, ať už se to týká udržitelnosti televizního vysílání DVB-T2, poštovního trhu, nebo konkurence na mobilním trhu,“ uvedl Síkela.
Transparentnost, důvěryhodnost, předvídatelnost
V tiskové zprávě ČTÚ se uvádí, že mezi priority obou institucí patří úzká spolupráce, například v oblasti realizace dotací z Národního plánu obnovy, při projednávání tzv. „technické novely“ zákona o elektronických komunikacích nebo při přezkumu poštovního trhu a přípravě výběrového řízení na držitele poštovní licence.
Dalšími prioritami ČTÚ je dokončení přezkumu relevantních trhů, aktualizace Strategie správy spektra, či spolupráce na přípravě novely zákona o poštovních službách. Úřad se pod vedením nového předsedy Rady ČTÚ zaměří i na vyhodnocení toho, jak funguje přenositelnost čísel a změna poskytovatele služby přístupu k internetu.
„Je pro mě klíčové, aby Úřad byl pod mým vedením transparentní, důvěryhodný a předvídatelný ve svých rozhodnutích. Důležitá je pro mě i otevřená a pravidelná komunikace směrem k odbornému sektoru, mezi který zahrnuji i spotřebitelské organizace. Transparentní a předvídatelné regulační prostředí považuji za jeden ze základních předpokladů pro udržitelný rozvoj sektoru elektronických komunikací, investiční rozhodování operátorů a dostupnost kvalitních služeb pro spotřebitele,“ uvedl Marek Ebert.
Čtvrtého operátora netřeba
Před kamerou České televize pak Marek Ebert komentoval zdražení mobilních služeb, na konci ledna oznámil tento krok Vodafone.
Operátoři podle něj čekali dlouho, pod tlakem okolností přistoupili ke zvýšení cen poměrně pozdě a jejich kroku rozumí.
Úkolem úřadu je vývoj sledovat, další úpravy cen nelze vyloučit zejména na fixním trhu, na kterém jsou „malí hráči“ pod velkým tlakem. Na evropské poměry vysokým cenám se úřad věnuje dlouhodobě, primárně se orientuje na podporu soutěží.
Evropská komise ovšem konstatovala, že se české straně nepodařilo objasnit důvody pro regulaci, po vyhodnocení připomínek se ČTÚ rozhodne k dalším krokům.
Pro vstup nového velkého operátora není podle Marka Eberta příhodná doba. Český trh je malý, mezi obyvateli je 14,5 miliónů SIM karet. Předseda ČTÚ proto nevidí velký prostor pro dalšího velkého hráče. Cílem je proto podpora alternativních subjektů, které vystupují v pozici virtuálních operátorů v podobě zlepšení podmínek na velkoobchodním trhu.
V případě internetu zastává Marek Ebert názor, že jeho rychlost nevybočuje nikterak dramaticky z evropských podmínek. Jeho úřad se bude věnovat vysokokapacitním sítím nové generace.
Za tímto účelem jsou připravovaný dotační výzvy z prostředků Národního plánu obnovy k pokrytí území bez kvalitních služeb. ČTÚ identifikuje lokality, nastaví podmínky a bude kontrolovat další postup.
Petr Bošnakov