Český telekomunikční úřad (ČTÚ) chce výrazně omezit situaci, kdy může dojít ke zneužití telefonního čísla, typicky například takové instituce jako je banka, kdy se volání směrem k potenciálnímu podvedenému tváří jako příchozí hovor z čísla této banky. Účelem je velice často přimět příjemce volání k finančním transakcím. Úřad proto teď zahájil v této věci, označované jako podvodný spoofing, veřejnou konzultaci. 

„Podvodný spoofing je zásadním problémem vedoucím k vysokým finančním škodám na podvedených. I proto přistoupil Český telekomunikační úřad po diskusi se sektorem k řešení prostřednictvím změny všeobecného oprávnění,“ uvedl předseda Rady ČTÚ Marek Ebert.

Telekomunikační úřad návrhuje změny všeobecného oprávnění č. VO-S/2/07.2005-10. Jde mu o doplnění nových podmínek, které pomůže omezit podvodný spoofing a jeho dopady a to dvěma různými způsoby. Prvním je blokace takových volání, která přichází ze zahraničí, ale volající je přitom označen číslem, které by ze zahraničí přicházet nemělo. Druhým je označování volajícího účastníka skutečným telefonním číslem spojeným s tímto účastníkem a službou v signalizační zprávě volání.

„Podvodný spoofing je zásadním problémem vedoucím k vysokým finančním škodám na podvedených. I proto přistoupil Český telekomunikační úřad po diskusi se sektorem k řešení prostřednictvím změny všeobecného oprávnění,“ zdůraznil předseda Rady ČTÚ Marek Ebert.

Mohlo by vás zajímat

Popišme si nyní podrobněji obě podmínky, které nově znění všeobecného oprávnění zakotvuje. První z nich zjednodušeně řečeno zajistí, že na bodech určených pro propojení volání ze zahraničí do České republiky bude prováděna analýza, která bude vyhodnocovat, zda není volající označen takovým českým číslem, tedy s předvolbou +420, které by nemělo přicházet ze zahraničí, konkrétně číslem v pevné síti, některou ze zkrácených voleb či speciálních čísel. A pokud by tomu tak bylo, nedojde ke spojení volání.

Blokování se nevztahuje na mobilní čísla

Úřad doplnil, že blokování se nevztahuje na mobilní čísla. Ta se mohou nacházet v roamingu a volání by bylo zcela legitimní. Zneužívání českých čísel mobilních by podle něho ale měla pomoci vyřešit už zaváděná samoregulační opatření na straně operátorů.

Druhá podmínka ČTÚ cílí primárně na volání, která jsou iniciována v České republice. Zakotvuje pravidla pro to, jakou informaci, tedy telefonní číslo, může operátor vkládat do signalizační zprávy pro označení volajícího účastníka. Cílem je zajistit, aby toto označení vždy obsahovalo reálné telefonní číslo provázané s konkrétním účastníkem či službou elektronických komunikací a zamezilo se tak situacím, kdy je zde uveden nesprávný údaj.

(mig)