V České republice dohromady zhruba 316 tisíc IT odborníků, trh by jich i přesto zvládl pojmout ještě zhruba o čtrnáct tisíc více. Počet reakcí na IT inzeráty je často mnohonásobně nižší než v jiných oborech a zastoupení žen v tomto odvětví je stále minimální. Seniorní vývojář si přitom může měsíčně vydělat až dvě stě tisíc korun. Vyplývá to z průzkumu Coding Bootcamp Praha ve spolupráci s Techloop.
Ohodnocení jednotlivých pozic se velmi liší od délky celkových zkušeností v IT, typu spolupráce nebo podle počtu programovacích jazyků, které kandidát ovládá.
„Na portálu Techloop společnosti zveřejňují rozmezí nabízených platů. Průměrně nabízený plat pro zaměstnanecké poměry je 68 tisíc, tedy více než je průměr dle Českého statistického úřadu. Junior pozice jsou obvykle kolem čtyřiceti tisíc hrubého, medior pozice šedesát tisíc, senior pozice osmdesát tisíc. Máme však nabídky na velmi seniorní vývojáře i za 200 tisíc,“ říká spoluzakladatel techloop.io Andrew Elliott.
Na volné noze
Z dat poskytnutých portálem Techloop však jasně vyplývá, že freelancer si může měsíčně vydělat až o čtyřicet tisíc více, než pokud by byl zaměstnaný. Je to tedy jeden z hlavních důvodů, proč někteří preferují právě tento typ spolupráce.
„Výše odměn u freelancerů se pohybuje průměrně od 450 do 800 korun na hodinu dle seniority,” dodává Andrew Elliott.
Převis poptávky
Podle společnosti v České republice aktuálně chybí zhruba čtrnáct tisíc IT odborníků, aby se trh dostal do standardního ‚rovnovážného‘ stavu, a toto číslo se neustále zvyšuje.
Více než 79 procent firem, které nabízejí volná pracovní místa v IT, přiznává, že má s hledáním vhodných kandidátů značné problémy.
Důvodů, proč je nabídka mnohonásobně vyšší než poptávka, je hned několik – především nízký počet absolventů vysokých škol nebo rostoucí poptávka v důsledku digitalizace. Dalším důvodem, proč je v tomto odvětví tak nízká poptávka, může být i relativně náročná rekvalifikace na IT pozice.
„Naučit se programovat může člověk v každém věku, ať už je to muž, nebo žena. Změna kariéry je ale s přibývajícím věkem složitější, protože je těžší po letech budování jiné kariéry začínat zase úplně od znovu,” dodává zakladatelka projektu Coding Bootcamp Praha Jana Večerková.
Nejvíc „ajťáků“ má Praha
Největší procentuální zastoupení specialistů v oblasti IT je zcela určitě v hlavním městě, následuje Brno a poté už je výraznější rozestup mezi druhým a třetím místem, na kterém se nachází Ostrava. Nejvíce odborníků se samozřejmě nachází v blízkosti umístění technologických firem, což je patrné zejména v Praze a Brně.
Zájem ze strany firem je v roce 2021 enormní a je dokonce vyšší než „předcovidový“ rok 2019. Téměř všechny indikátory jsou na all time maximech – počty otevřených pozic, počty aktivních firem či počty oslovení.
Pokud jde o reakce IT specialistů, je z celkového trhu i dostupných dat patrné, že takzvaný Reply rate, tedy míra odpovědi kandidátů, ve srovnání s rokem 2020 výrazně klesá. Je možné si tuto situaci vysvětlit zvýšenou nabídkou pracovních pozic. Dalším důvodem může být i fakt, že pro mnohé IT specialisty je současná remote doba výhodná a nemají potřebu měnit práci.
ede