INZERCE

Jeden z produktů skupiny Tatra Phoenix. Foto: Holding CSG

CSG prodala investorům dluhopisy za 4,5 miliardy korun, původní záměr byl 3 miliardy

Průmyslový holding Czechoslovak Group (CSG) vlastněný podnikatelem Michalem Strnadem emitoval dluhopisy v objemu 4,5 miliardy korun. S ohledem na silnou poptávku investorů tedy CSG prodalo víc dluhopisů, než byl původně předpokládaný objem 3 miliardy korun. Vyplývá to z oznámení společnosti Czechoslovak Group.

Objem letošní emise tak více než dvojnásobně překročil objem emise dluhopisů CSG vydaných v roce 2021, který činil 2 miliardy korun. Výnos emise bude použit na výplatu stávajících dluhopisů CSG splatných v roce 2024, refinancování vybraných úvěrů, vnitropodnikové financování dceřiných společností nepodnikajících v oblasti obranného průmyslu a akvizici společností v civilním sektoru. Dluhopisy byly nabízeny s pevným úrokovým výnosem 8 procent ročně.

„Rekordní výsledek emise, jejíž objem vysoce překračuje naše očekávání, dokazuje, že investoři nám věří a berou na vědomí výborné hospodářské výsledky holdingu v roce 2022. Ty bychom měli v roce 2023 ještě výrazně překonat. Zároveň se podařilo splnit i další cíl, a to vyměnit část dluhopisů, které CSG emitovala v minulosti, za dluhopisy z aktuální emise,“ uvedl finanční ředitel skupiny CSG Petr Formánek.

Držitelé dluhopisů CSG splatných v roce 2024 totiž dostali nabídku na výměnu za nově vydané dluhopisy. Této nabídky využili držitelé bondů v objemu 703 milionů korun. Koordinátory nabídky dluhopisů byly Česká spořitelna a J&T Banka. Vedoucími spolumanažery emise byly kromě zmíněné dvojice bank také Komerční banka a UniCredit Bank. S novou emisí dluhopisů CSG se již začalo obchodovat na pražské burze.

Profil skupiny CSG

Czechoslovak Group (CSG) je holding navazující na tradici československého zbrojního a strojírenského průmyslu, který vlastní český podnikatel Michal Strnad. Jeho součástí jsou například automobilka Tatra Trucks, zbrojní podniky Excalibur Army a Tatra Defence Vehicles či výroba radarů Eldis a Retia. Další zbrojní závody CSG vlastní na Slovensku, Srbsku a Španělsku. Do civilní části CSG patří brzdové systémy pro kolejová vozidla (firma DAKO-CZ), opravny dopravních letadel, prodej a servis automobilů, výcvik pilotů či výroba hodinek značky Prim.

Díky oživení zbrojní výroby se skupině CSG v posledních dvou letech mimořádně daří. Loňské konsolidované tržby dosáhly téměř 25 miliard korun, čistý zisk přiřaditelný akcionářům dosáhl 2,97 miliardy korun. CSG zároveň v roce 2022 realizovala svou zatím největší akvizici. Koupila sedmdesátiprocentní podíl v italské skupině Fiocchi, která je významným světovým hráčem ve výrobě malorážové munice.

(red)