INZERCE

Majitel Alcor Investments Tomáš Pešek. Foto: Tomáš Pešek

Crowdfundingová platforma investorům umožňuje plnou kontrolu nad investicemi, říká Tomáš Pešek

Aktiva tři sta milionů a půlmiliardové tržby. To jsou výsledky Alcor Investments za loňský rok. Na tržbách skupiny, která byla založena v roce 2018, se podílí zejména pardubický výrobce potravin Kávoviny, crowdfundingová platforma Fingood a „chytrá zastavárna“ automobilů Cash4Car. Majitel skupiny Tomáš Pešek při jejím budování zúročuje zkušenosti, které sbíral jako advokát a krizový manažer, který se mimo jiné několik let staral o projekty České exportní banky a investice i divestice skupiny Generali PPF v Rusku.

Jak vzpomínáte na dobu, kdy jste v Moskvě hlídal ruské projekty skupiny Generali PPF a České exportní banky?

Bylo to v letech 2011 až 2015, kdy byla ekonomika Ruské Federace v nejlepší kondici. Moskva vstávala z popela devadesátých let, probíhal obrovský developerský boom, životní náklady a ceny za služby v Moskvě byly neslýchané, dokonce i pár přátel expatů z Japonska si stěžovalo, že Moskva je dražší na život než Tokio. Nicméně pro byznys v Ruské Federaci to byla krásná doba a projekty, které jsme v Moskvě právně zajišťovali, byly jedinečné. 

Nic netrvá věčně. Jak jste vnímal změnu atmosféry po vypuknutí krize ve vztazích s Ukrajinou a se západem?

Období rozkvětu ruské ekonomiky bylo ukončeno po olympiádě v Soči a navazující krizí na Krymu, následovala prudká devalvace rublu a pád do recese. Bylo zajímavé sledovat tyto ekonomické jevy v přímém přenosu, neboť přiznejme si, žádnou náhlou devalvaci doslova přes noc jsme u nás již dlouho nezažili. V Moskvě byl tenkrát pád rublu tak prudký, že bohatší lidé druhý den ráno například začali okamžitě skupovat drahé hodinky denominované v rublech, aby si udrželi alespoň část hodnoty svých úspor. 

Jaký je nebo bude dopad krize okolo Vrbětic na česko-ruské vztahy v byznysu?

Vrbětickou kauzu sleduji a s bývalými ruskými kolegy o ní komunikuji a sonduji, jaký to má vliv na česko-ruské vztahy. Myslím si, že vliv této kauzy na vzájemné vztahy je sice neoddiskutovatelný, na druhou stranu bývá českými médii přeceňován význam, jaký je kauze připisován v Ruské Federaci. Domnívám se a doufám, že samotná kauza bude brzy zapomenuta a obchodní vztahy mezi Českem a Ruskem se vrátí do normálních kolejí. 

Výroba klasických potravin v centru Pardubic s tradicí od roku 1896 a k tomu dva start-upové projekty v Praze, říká Tomáš Pešek. Foto: Tomáš Pešek
Pojďme od historie k současnosti. Většinu kariéry jste působil jako úspěšný advokát. Jak jste dospěl k rozhodnutí založit vlastní investiční skupinu?

Práce právního poradce mě po čtyřicítce přestala naplňovat a chtěl jsem vyzkoušet, jak se dělá byznys z druhé strany jednacího stolu. Zároveň jsem na různých projektech nasbíral znalosti a zkušenosti potřebné k tomu, abych se z poradce dostal do role aktivního investora, který investuje své vlastní peníze a zároveň se může s důvěrou požádat o spolupráci banky. Do toho jsem narazil na několik investičních příležitostí, které mě zajímaly. To všechno ve výsledku vedlo k rozhodnutí založit skupinu Alcor.

Na internetu téměř básnicky popisujete název skupiny. Většina čtenářů zřejmě neví, že Alcor je dvojhvězda ležící uprostřed ´oje´ souhvězdí Velký vůz a je používána od starověku jako test ostrosti lidského zraku. Kdo název vymyslel? Máte v týmu nějakého amatérského astronoma?

V týmu žádného astronoma nemáme, nicméně o hvězdy a vesmír jako fenomén a jeho historii a další vývoj se osobně zajímám sám. Věděl jste například, že počet hvězd v celém vesmíru je odhadován na větší číslo, než je počet zrnek písku ve všech pouštích na Zemi? Na horách občas s dětmi pozorujeme noční oblohu astronomickým dalekohledem. Každému bych přál zažít ten zvláštní pocit, když uvidíte v dalekohledu na vlastní oči planetu Jupiter nebo zahlédnete prstence Saturnu. Určitě doporučuji.

Výsledkem bystrozraku vašeho týmu jsou tři hlavní investiční projekty: potravinářská společnost Kávoviny vyrábějící v Pardubicích mimo jiné meltu a piškoty, fintechový projekt Fingood pro financování malých a středních podniků a chytrá zastavárna automobilů Cash4Car. Jak tato projektová kombinace vznikla?

Máte pravdu, že to je zajímavá a různorodá paleta firem. Výroba klasických potravin v centru Pardubic s tradicí od roku 1896 a k tomu dva start-upové projekty v Praze. Společnost Kávoviny jsem koupil od jejího dlouholetého porevolučního majitele a ředitele Pavla Bartoše, který chtěl odejít na odpočinek a hledal na trhu seriózního českého kupce. Vážím si toho, že jsem získal jeho důvěru a že jsme si plácli. Fingood a Cash4Car jsou projekty, které historicky vznikly s využitím start-upového inkubátoru Busyman pana Filipa Majora, se kterým jsem se seznámil. 

Tyto projekty, když jsem se k nim dostal, už byly ve stádiu běžícího byznysu, ale pro svůj rozvoj potřebovaly další investice i profesionální management. Odkoupil jsem je tedy od zakladatelů, kteří si na přechodnou dobu nechali manažerskou roli. Navíc oba projekty jsou úzce spojené s oblastí finančního práva a finančního a kapitálového trhu, ve kterém jsem profesně působil, takže to nebyl vstup do zcela neznámých vod nového druhu byznysu, na rozdíl od Kávovin. 

Jak si stojí Kávoviny výsledkově?

V roce 2020 jsme měli tržby přes 330 milionů korun a 16 milionů korun zisk před zdaněním. Rozhodně si nestěžujeme. Nicméně sousta práce a problémů leží teprve před námi, zejména v letošním pandemickém roce. Najali jsme nového generálního ředitele Petera Szumu s výbornými zkušenostmi v oblasti FMCG a věříme, že se nám podaří vše, co jsme si naplánovali.  

Pojďme od potravin ke start-upům. Jakou roli hraje v plánech vaší skupiny crowdfundingová platforma Fingood, která propojuje investory s malými a středními podnikateli? 

Velmi významnou. Letos by měl Fingood zprostředkovat financování projektů za zhruba 400 miliónů korun, což je několikanásobně víc než za celou jeho dosavadní existenci. Fingood se letos stal zcela jasnou jedničkou v počtu i objemu zprostředkovaných investic na českém crowfundingovém trhu a investoři začínají vnímat Fingood jako renomovanou investiční platformou, na které mohou investovat své volné finanční prostředky s velmi zajímavým úrokovým výnosem. 

Co crowdfundingová platforma nabízí pro investory i podnikatele? Určitě se nejedná o nejlevnější způsob, jak získat kapitál.

Investoři mají nad svými investicemi plnou kontrolu a sami si rozhodují, do kterých projektů investují, a to vše online a z pohodlí svého mobilu či počítače. Na druhou stranu Fingood je pro malé a střední podnikatele zajímavá alternativa k bankám: vypůjčí si sice o něco dráž, ale s daleko menší byrokracií a s racionálnější riskovou analýzou, ve které se hodnotí kromě hospodářských výsledků i jejich reálné cash-flow, zakázková naplněnost, předložený obchodní plán. Stává se, že do Fingoodu přijde podnikatel, který o úvěru v bance vyjednával bezvýsledně několik měsíců, u nás zvládne proces za 2 týdny a jde si pro svou investici, kterou v některých případech zvládne platforma Fingood naplnit za několik hodin. 

Chystáte letos nové akvizice?

Jsme permanentně v jednání o několika investičních příležitostech v různém stádiu od prvního oťukávání až po due dilligence. V pokročilé fázi je například jednání o koupi rodinné stavební firmy. Jistě chápete, že víc nebudu prozrazovat, dokud není podepsaná smlouva.

Vaším koníčkem jsou dálkové běžecké závody v horském terénu, takzvaný ultratrail, kterých se dokonce účastníte s manželkou. Jak jste se k této drsné zábavě dostal?

K ultratrailu jsem se dostal v podstatě kvůli moskevskému pobytu. Dříve jsem jezdil spíše na kole a běh jsem úspěšně ignoroval. V Moskvě jezdit na kole je čiré šílenství, kdo tam někdy byl, ví, o čem mluvím. Takže jsme se ženou zkusili začít běhat, nejprve nějaké silniční maratony a pak žena přišla s tím, že její japonští kamarádi jedou na maraton, který se běží na zamrzlém jezeru Bajkal.

Tak jsme tuto akci zkusili a myslím si, že po tomto dobrodružství od té doby pro nás normální běhy po silnici úplně skončily a dali jsme se pouze na tyto zážitkové akce. už se nám začalo docela dařit a pár závodů jsme v kategorii smíšených dvojic i vyhráli. 

Tomáš Rovný