Pražskou veřejnou dopravu využívá v současné době ve všední dny proti normálu zhruba o 60 procent méně cestujících. Důvodem jsou opatřením proti šíření nemoci covid-19. Největší pokles je v metru, kde se počet cestujících snížil o 68 procent. Vyplývá to z dokumentu organizace Ropid, zpracovaného pro magistrátní výbor pro dopravu.
Zatímco před pandemií se uskutečnilo zhruba 1,16 milionu cest, v současné době je to podle údajů Ropisu v průměru jen 368 tisíc cest denně. V případě tramvají a autobusů klesl počet cestujících shodně o 63 procent. U tramvají je to z 1,105 milionu cest na 407 tisíc a u autobusů z předkoronavirových 1,015 milionu na 380 tisíc.
Za celé období pandemie nemoci Covid-19 bylo nejméně lidí v MHD loni v březnu. Pokles v metru tehdy dosáhl 82 procent, konkrétně z 1,17 milionu cest na 205 tisíc. Přesné údaje u tramvají a autobusů nejsou dostupné, neboť tehdy vozy ještě neměly dostatek funkčních automatických sčítačů, píše se v materiálu.
Veřejná doprava nyní funguje v omezeném režimu. Metro jezdí podle prázdninových jízdních řádů a provoz je postupně ukončován okolo 22:30. Tramvaje mají ve špičkách rovněž prázdninové řády a denní provoz je ukončován mezi 22:15 a 22:30. U autobusů je nastavena kombinace tzv. poloprázdninových a prázdninových řádů. Denní provoz je ukončen ve stejnou dobu jako u tramvají. Omezen je provoz i příměstské dopravy.
Kromě upravených jízdních řádů stále platí v Praze zákaz nástupu předními dveřmi a je zrušen prodej jízdenek u řidičů městských autobusů. Všichni cestující musí mít v MHD zakrytý nos a ústa, a to včetně tramvajových a autobusových zastávek.
(ČTK)