Neděle, 9. května, 2021

Covid pasy bude Evropský parlament schvalovat postupem pro naléhavé případy

DALŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Digitální certifikáty by měly od léta zjednodušit cestování v době pandemie. Evropští poslanci podpořili návrh, aby byla budoucí legislativa související s covid pasy projednávána v rámci takzvaného postupu pro naléhavé případy. Umožní to její rychlejší schvalování.

Covid pasy mají už od tohoto léta umožnit bezpečný pohyb cestujících v rámci Evropské unie. Certifikát bude obsahovat informace o očkování cestujícího proti této nemoci, o negativním výsledku testu, případně o prodělané infekci koronavirem. Návrh na jeho urychlené vytvoření podpořila většina poslanců Evropského parlamentu.

Ochrana osobních a zdravotních údajů

Část poslanců na jednání zdůrazňovala, že nové právní předpisy musí obsahovat dostatečné záruky týkající se oblasti ochrany osobních a zdravotních údajů. Někteří zároveň odmítli diskriminaci osob, které nebudou očkovány. I těm by tak mělo být cestování s covid pasem umožněno.

„V době, kdy pokračujeme v boji proti pandemii covid-19, potřebujeme digitální zelený certifikát, abychom obnovili důvěru v schengenský prostor. Tento certifikát nemůže být podmínkou volného pohybu, protože ten je v Evropské unii základním právem, a nemůže vést k diskriminaci osob, které takový certifikát nemají. Údaje občanů musí být chráněny a certifikát by měl obsahovat pouze nezbytné údaje,“ uvedl europoslanec Juan Fernando López Aguilar.

Cestující, kteří očkování neabsolvují, mohou digitálním certifikátem prokázat negativní výsledek testu nebo prodělané onemocnění.

Digitální doklad

Certifikát bude k dispozici bezplatně, a to vytištěný, případně v digitální podobě. Jeho pravost bude možné snadno ověřit prostřednictvím QR kódu. Dostupný by měl být pro všechny občany Evropské unie.

Citlivé informace o konkrétních cestujících bude uchovávat pouze členský stát, který bude provádět ověření informací o konkrétním cestujícím.

Tomáš Rovný

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

FacebookTwitter