INZERCE

Půlroční nestabilita pokračuje. Dlouhodobé šetření ukázalo, že ceny potravin dále porostou. Foto: Pixabay

Co stojí za strmým růstem cen potravin? Rozsáhlé šetření přineslo odpovědi

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) provedl rozsáhlé sektorové šetření potravinářského a zemědělského trhu. Trvalo téměř rok a půl a bylo zaměřeno na nekalé obchodní praktiky v zemědělském a potravinářském řetězci a důvody zvyšování cen potravin.

Vysoké výrobní náklady a obavy z konfliktu na Ukrajině

Nebývale vysoká míra inflace, která zasáhla Českou republiku, se významně projevila také na růstu cen potravin. Úřad zjistil, že požadavky na vyšší ceny vycházejí primárně od dodavatelů, kteří se potýkají se značným zvýšením výrobních nákladů, zejména pak energie a pohonných hmot.  

Druhým hlavním zdrojem růstu cen potravin je nejistota některých dílčích trhů, kde psychologická obava způsobená primárně válečným konfliktem na Ukrajině přináší vyšší vzácnost určitých typů komodit.

Největší dynamiku zdražování zaznamenaly výrobky z obilovin a mouky, oleje, máslo a některé druhy masa. segmenty pekařských výrobků (či šířeji výrobků z obilovin a mouky, olejů, másla a některých druhů masa.

Šetření zároveň ukázalo, že u dodavatelů ze zahraničí je tlak na zvyšování cen podstatně nižší než u dodavatelů tuzemských.

Ceny dále porostou

Bohužel se ukazuje, že výše cen není konečná a můžeme očekávat další zdražování potravin. Odběratelé i dodavatelé totiž shodně tvrdí, že růst nákladů prozatím nepromítli do prodejních cen v plné míře.

Půlroční nestabilita na trhu potravin bude tedy stále pokračovat a nelze ji považovat za ukončenou.

Na snímku předseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže Petr Mlsna. Foto: ÚOHS

Nekalé obchodní praktiky

V šetření již byla zohledněna směrnice o nekalých obchodních praktikách mezi podniky v zemědělském a potravinovém řetězci.

Transpozice směrnice do českého právního řádu, k níž má dojít prostřednictvím novelizace zákona o významné tržní síle, zatím nebyla legislativně provedena.

Směrnice přináší zásadní rozšíření působnosti Úřadu v oblasti tzv. významné tržní síly, a to v souvislosti s principem „z farmy až na vidličku“. Významná tržní síla subjektů nebude tedy posuzována jen u obchodních řetězců, ale i u všech ostatních odběratelů v zemědělském a potravinovém řetězci, kteří přesáhnou stanovený obratový limit.

Nově se tak nekalých praktik mohou dopustit např. zpracovatelé v potravinářském průmyslu, food brokeři, velkoobchody a další firmy, které nakupují zemědělské a potravinářské výrobky pro další prodej.

Jana Bartošová