INZERCE

Stavba větrné elektrárny, ilustrační foto. Zdroj: Pixabay (autor Hans Linde)

Co se starými větrnými elektrárnami? První vlastník v Česku je chce vyměnit za moderní stroje

Náhrada starých, dožívajících větrných elektráren je v západní Evropě téma už několik let. Nyní se první takové záměry objevují i v České republice. Firma Konotech chce vyměnit šest větrníků na Lysém vrchu, který se nachází poblíž česko-polské hranice severně od Chrastavy. Záměr investora nyní posuzuje Krajský úřad Libereckého kraje.

Podle informací zveřejněných v Informačním systému EIA (zkratka pro posouzení dopadu záměru na životní prostředí – pozn. red.) usiluje investor o odstranění šesti zastaralých větrných elektráren. Na jejich místě chce umístit šest nových elektráren. Ty budou mít oproti svým předchůdcům vyšší výkon (1,5 megawattu oproti 0,5 megawattu) i celkovou výšku (117,5 metru oproti 70 metrům).

Investor optimisticky předpokládá realizaci výměny větrných elektráren na Lysém vrchu již během druhého pololetí tohoto roku. „Údaje o předpokládaném termínu zahájení realizace záměru a jeho dokončení je však třeba chápat jako předběžné, protože se mohou změnit v závislosti na postupu projekčních prací a zejména v závislosti na průběhu povolovacích řízení,“ uvádí dále investor v dokumentaci pro řízení EIA.

Délku povolovacích řízení lze těžko odhadnout, protože žádný podobný projekt zatím v Česku nebyl posuzován. Výhodou je v daném případě možnost využít stávající komunikace a kabelové trasy. Šest starých větrníků na Lysém vrchu zahájilo provoz v roce 2004 a patři tak mezi vůbec nejstarší větrné elektrárny na českém území.

Zájem ožil po novele zákona POZE

Zájem o investice do větrných elektráren po letech útlumu opět ožívá. Změnu přinesl novelizovaný zákon o podporovaných zdrojích energie (POZE), který odblokoval výstavbu nových elektráren. Větrné elektrárny či farmy mají oproti ostatním zeleným zdrojům jednu výhodu. Až do výkonu 6 megawattů nebo do počtu šesti stožárů mají nárok na pevnou výkupní cenu elektřiny a nemusejí tedy soutěžit o cenu v aukci.

Po tříleté pauze, kdy se nestavělo vůbec, byly letos v dubnu spuštěny do provozu čtyři větrníky u Moravice na Opavsku. Jedná se o druhou etapu projektu, za kterým stojí pražská firemní skupina Micronix. Celkový instalovaný výkon dosahuje 9 megawattů. Větrné elektrárny mají celkovou výšku 145 metrů, dodavatelem technologie je dánský výrobce Vestas.

Unikátní je v tomto případě prodej vyrobené elektřiny. Tu na základě smlouvy typu PPA (Power Purchase Agreement) vykoupí automobilka Škoda pro svůj závod v Mladé Boleslavi. Kontrakt na dodávku zhruba 26 300 megawatthodin ročně uzavřely obě strany na 20 let. Jak jsme již dříve informovali, k podpisu příslušné smlouvy došlo v červenci 2021.

David Tramba