Regulace není nikdy dost, usoudila Evropská komise. Tentokrát přichází se záměrem nového nařízení o ekodesignu a energetických štítcích. Zacílen je na následující produkty: ocel a hliník, oděvy, nábytek, pneumatiky a matrace. Tyto položky byly vybrány na základě jejich potenciálu zajistit oběhové hospodářství, uvedla ke svému záměru Evropská komise.

Jednotlivé země by se do štítkování zmíněných materiálů a výrobků neměly pouštět samostatně. Harmonizované požadavky na udržitelnost produktů na úrovni EU podle Komise podpoří jednotný trh, zabrání obchodním překážkám a sníží administrativní zátěž. Například nové požadavky na ekodesign má být přijata nejpozději do konce roku 2026.

Co lze opravit, tak opravujte

Kromě toho chce Komise zavést nové požadavky na opravitelnost výrobků, jako je spotřební elektronika a malé domácí spotřebiče. To bude zahrnovat zavedení skóre opravitelnosti i požadavky na recyklovatelnost elektrických a elektronických zařízení.

Budoucí požadavky na ekodesign a energetické štítky pro vybrané produkty budou zahrnovat dva prvky. Prvním je životnost produktu, jeho energetická účinnost, dostupnost náhradních dílů nebo recyklovaný obsah. Druhým je informace o uhlíkové a environmentální stopě produktů.

„Dnešní den představuje klíčový okamžik, protože Komise plní plnění nařízení o ekodesignu pro udržitelné výrobky. Tato iniciativa staví na dvacetileté cestě ekodesignu. Přinese významné výhody všem Evropanům, vytvoří příležitosti pro podniky a zaměstnanost a ochrání planetu prostřednictvím prokázaného dopadu na snižování emisí. Tato pravidla ekodesignu se vztahují na všechny výrobky uváděné na náš jednotný trh bez ohledu na zemi jejich původu a zajišťují, že každý z nich splňuje ambiciózní cíle Evropské unie,“ řekl Stéphane Séjourné, výkonný viceprezident EK pro prosperitu a průmyslovou strategii.

Mohlo by vás zajímat

Oběhovost, recyklovatelnost, trvanlivost

„Jedná se o důležitý krok pro plnění akčního plánu pro dostupnou energii. Energeticky účinnější produkty šetří spotřebitelům peníze a přinášejí výhody celé ekonomice. Ekodesign a energetické štítkování EU již přinesly spotřebitelům úspory ve výši 120 miliard eur, snížily spotřebu energie a podpořily inovace. Komise bude v nadcházejících letech nadále podporovat zavádění udržitelných a energeticky účinných výrobků,“ doplnil k tomu Dan Jørgensen, eurokomisař pro energetiku a bydlení.

Nařízení o ekodesignu udržitelných výrobků (ESPR) má za cíl zlepšit udržitelnost výrobků uváděných na trh EU zvýšením jejich oběhovosti, recyklovatelnosti a trvanlivosti. Společně s rámcovým nařízením o energetických štítcích (ELFR) usnadňuje spotřebitelům výběr, aby mohli dát přednost udržitelnějším a energeticky účinnějším výrobkům.