Výběrové řízení na dodavatele paliva je v odpovědnosti společnosti ČEZ, odpovídá ministerstvo průmyslu a obchodu i další oslovené úřady. Přesto lze mezi řádky spíše obecných odpovědí vyčíst nevyslovené přání, aby soutěž na nákup paliva pro temelínské reaktory vyhrál někdo jiný než ruský uchazeč.
Vláda chce v nejbližších týdnech představit komplexní pětiletý plán na zajištění energetické bezpečnosti České republiky, uvedl v sobotu na kongresu ODS premiér Petr Fiala. Cílem je do pěti let nahradit dodávku paliv a energií z Ruska. Přitom první krok může Česká republika udělat snadno a rychle. ČEZ totiž má do konce dubna vybrat nového dodavatele paliva pro Temelín. Zájemci jsou tři: ruský Tvel, americký Westinghouse a francouzský Framatome.
Řešení se přímo nabízí: stát může prostřednictvím dozorčí rady ČEZ, kterou ovládá, dát jasně najevo, že si ruského dodavatele nepřeje. Podle zdrojů z oboru se Tvel hodně snaží, aby si ČEZ jako zákazníka udržel, včetně předložení atraktivní „nabídky, kterou bude těžké odmítnout.“ Jenže pak je tu druhá otázka: opravdu chceme nákupem ruských palivových tyčí spolufinancovat válku na Ukrajině a tolerovat zločiny ruské armády?
Oslovená ministerstva na dotazy k tendru na palivo a možné výhře Rusů reagovala vesměs jen v obecné rovině. „Bezpečnostní aspekty jsou součástí komplexního hodnocení a stát si zajištění svých bezpečnostních zájmů pečlivě hlídá a to primárně skrze dozorčí orgány společnosti, kde má své zástupce. Diverzifikace a energetická bezpečnost a soběstačnost je pro stát, mimo jiné v kontextu válečného konfliktu na Ukrajině, pro vládu prioritou,“ reagoval mluvčí ministerstva průmyslu a obchodu David Hluštík.
Ministerstvo financí, které vykonává akcionářská práva státu v ČEZ, na dotazy vůbec neodpovědělo. Velmi stručný byl také mluvčí Úřadu vlády Václav Smolka. „Výběr dodavatele je na společnosti ČEZ. Je ale samozřejmé, že prioritou státu je zajištění dlouhodobé energetické bezpečnosti, obzvlášť v takto strategických projektech,“ odpověděl Smolka.
Vítěze ostře sledované soutěže na dodávky jaderného paliva do elektrárny Temelín by měl ČEZ vybrat v nejbližších dnech či týdnech. Jak jsme uvedli v článku v minulém týdnu, mělo by se tak stát do konce dubna.
Soutěží se o dodávku paliva na deset let, současná smlouva mezi společnostmi ČEZ a Tvel ohledně palivových souborů do Temelína skončí v roce 2024. Za běžných okolností by byla rozhodující cena a kvalita palivových souborů pro jaderné reaktory. Po ruském vpádu na území Ukrajiny logicky nabyla na významu jiná priorita: snížení energetické závislosti na Rusku.
Mluvčí ČEZ Ladislav Kříž uvedl, že účastníci soutěže jsou stále tři – americký Westinghouse, francouzský Framatome a ruský Tvel. ČEZ se zatím nechce vyjadřovat k tomu, zda má ruský Tvel šanci vyhrát. „Počkejme na výsledky. Všichni vnímáme a jsme si vědomi současné situace,“ dodává mluvčí Ladislav Kříž.
Zároveň dodal, že změna dodavatele jaderného paliva by se mohla odehrát i v případě starší jaderné elektrárny Dukovany. „Technicky je to obtížnější, protože nikdo jiný nyní komerčně toto palivo nenabízí, ale řešitelné to je. Intenzivně se tomu věnujeme,“ zmínil Kříž.
David Tramba