Evropská unie musí dělat vše pro to, aby se vyhnula negativnímu scénáři, kterým je uvalení 30procentních cel na dovoz zboží z unie do Spojených států, uvedl dnes eurokomisař pro obchod Maroš Šefčovič. Dopis od prezidenta Donalda Trumpa, ve kterém se o uvalení cel od 1. srpna píše, vzala podle něj EU na vědomí s lítostí a zklamáním. Zejména kvůli tomu, že unijní vyjednavači měli pocit, že jsou blízko dohodě.
„Evropská unie k rozhovorům přistupovala v dobré víře a velmi intenzivně,“ řekl Šefčovič novinářům před dnešním jednání unijních ministrů, kteří mají na starosti zahraniční obchod. Třicetiprocentní celní sazba by podle něj měla na vzájemný obchod obrovský dopad. „Bylo by téměř nemožné pokračovat v obchodování tak, jak jsme byli v transatlantických vztazích zvyklí,“ dodal.
Nejistota, která už trvá moc dlouho
Evropská unie je podle eurokomisaře nadále přesvědčena, že si vztah s USA „zaslouží vyjednané řešení, které vybuduje základ pro novou stabilitu a spolupráci“. S Američany tedy bude unie nadále jednat až do nového termínu 1. srpna. Se svými americkými protějšky by měl Šefčovič znovu hovořit ještě dnes.
„Současná nejistota způsobená neoprávněnými cly však nemůže přetrvávat donekonečna, a proto se musíme připravit na všechny možné výsledky, včetně případných dobře promyšlených a přiměřených protiopatření k obnovení rovnováhy v našem transatlantickém vztahu,“ prohlásil Šefčovič. Právě o dalších krocích v nadcházejících týdnech by měl dnes hovořit s unijními ministry.
Uvalení plošného cla na vývoz evropských výrobků do Spojených států by mohlo zpomalit růst české ekonomiky zhruba o jeden procentní bod. Výhled je ale nejistý, i s ohledem na možnou celní odvetu ze strany Evropské unie. Shodují se na tom analytici oslovení dnes ČTK. Zároveň upozorňují, že není jisté ani to, zda americká cla skutečně začnou platit na počátku srpna, jak oznámil prezident USA Donald Trump.
Mohlo by vás zajímat
Česká ekonomika by ztratila 1 procento z růstu
„Dle našich citlivostních scénářů odhadujeme, že 30procentní clo by snížilo růst českého HDP kumulativně zhruba o jeden procentní bod v tomto a příštím roce. Jde však o velmi nejisté odhady a v zásadě se můžeme pohybovat kdekoli v rozmezí od půl po dva procentní body. A to i v závislosti na razanci případné odvety ze strany EU. Ta by zřejmě nevolila plošná, ale spíše by zvolila selektivní cla na sektory a konkrétní zboží, kde to Trumpovu administrativu může bolet nejvíce,“ uvedl analytik ČSOB Dominik Rusinko.
Analytička Reiffeisenbank Tereza Krček upozornila, že náklady cel ponesou američtí spotřebitelé v podobě dražšího zboží. „Trumpův argument, že ztížení prodeje zahraničního zboží v USA podpoří americkou výrobu, je lichý. Aby tomu tak skutečně bylo, trvalo by roky, než by se pozitivní efekt projevil. USA navíc disponuje velmi drahou cenou práce, která by se negativně propsala do cen výrobků a zdražila by je ještě více než samotné clo,“ uvedla.
Analytici zároveň upozorňují, že cla nakonec vůbec nemusí začít platit. „Základní otázkou nyní je, zda nová cla opravdu začnou platit 1. srpna. To teď neví nikdo a možná ani sám Donald Trump. Americký prezident každopádně odložil platnost cel už dvakrát a z našeho pohledu se tak klidně může stát znovu,“ podotkl Rusinko.
Některé firmy by dodávky do USA zcela ukončily
Dopad 30procentního cla na dovoz zboží z Evropské unie by nejspíš řadu firem přimělo zcela zastavit vývoz do Spojených států amerických. V tomto duchu na dotaz agentury ČTK vyjádřily Válcovny trub Chomutov ze skupiny Z Group. Do USA míří zhruba desetina produkce chomutovského podniku.
V hutnictví je už nyní velmi složitá situace s ohledem na energetickou náročnost výroby. Od loňského roku se navíc hutní firmy potýkají s přílivem ocelových výrobků z Ukrajiny. Nyní firma pouze čeká na to, jestli Spojené státy cla opravdu zavedou. Otázkou zůstává i to, zda se povede případnou ztrátu amerického trhu vykrýt například zvýšením odbytu v jiné zemi.