Sobota, 8. května, 2021

CityElefanty v Praze a Středočeském kraji nabídnou připojení k internetu i rychlejší nástup a výstup

DALŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Do konce roku plánují České dráhy vybavit sedmdesát jednotek CityElefant připojením k internetu přes Wi-Fi a zásuvkami pro dobíjení drobné elektroniky. Na modernizaci vlaků zajišťujících příměstskou dopravu v okolí hlavního města se dopravce dohodl s objednateli regionální dopravy – se zástupci metropole a Středočeksého kraje. Vlaky se dočkají i nových podlahových krytin a vnějších LED informačních displejů.

Kromě připojení k internetu si cestující budou moci ve všech sedmdesáti soupravách a jejich 210 vozech dobít telefon či notebook. K dalším vylepšením patří úpravy dveří. Vnitřní ovládací tlačítka jsou nyní přemístěna z rámu dveří přímo na křídla dveří a jsou doplněny o funkci předvolby. To cestujícím umožní navolit otevření dveří ještě před zastavením vlaku a zrychluje výstup a nástup.

Wi-Fi, podlahy i zabezpečení

„Na vylepšení služeb na palubě pražských jednotek CityElefant jsme se dohodli s hlavním městem Prahou a Středočeským krajem, jako objednateli našich služeb v regionu,“ uvádí ředitel Regionálního obchodního centra ČD v Praze Jakub Goliáš.

Vnitřní ovládací tlačítka budou přemístěna z rámu dveří přímo na křídla dveří a jsou doplněny o funkci předvolby. Foto: Ekonomický deník

Doplňuje, že Wi-Fi je nyní vybaveno deset souprav a instalace do dalších bude postupně pokračovat v průběhu celého roku, aby nebyla omezena disponibilita těchto velmi intenzivně využívaných jednotek. Do konce roku je tak v plánu vybavení všech sedmdesáti pražských souprav.

Cestující se dočkají nových podlahových krytin a přečalouněných sedadel. Tyto úpravy jsou již hotové na dvanácti jednotkách tohoto typu. V příštích letech dostanou vozidla také nejmodernější zabezpečovací systém ETCS.

„Zatraktivňování veřejné dopravy ve Středočeském kraji je jedním z našich cílů. K 21. století patří i odpovídající služby a jednou z nich je i dostupná Wi-Fi ve vlacích. Věřím, že i díky těmto vylepšením se cestování za prací nebo do školy stane daleko příjemnější,“ říká radní Středočeského kraje pro dopravu Petr Borecký.

Rychlé spojení do centra

České dráhy v současnosti provozují celkem 82 patrových bezbariérových vlaků CityElefant, z toho sedmdesát jich obsluhuje linky Pražské integrované dopravy a 12 jednotek je nasazováno na spoje v Moravskoslezském kraji.

Vlaky nabízí až 310 míst k sezení a ročně najezdí okolo třinácti milionů kilometrů.

„Vlaky jsou stále běžnější součástí městské hromadné dopravy v Praze a třeba pro obyvatele Uhříněvsi, Běchovic, Újezdu nad Lesy nebo Radotína jsou nejrychlejším způsobem, jak se dostat do centra Prahy. Všude tam nabídnou CityElefanty díky Wi-Fi efektivnější i zábavnější využití času při cestách do práce nebo do školy. Městská železnice má v Praze stále nevyužitý potenciál a je důležité vedle rozšiřování jednotlivých linek také zvyšovat komfort cestujících,“ vysvětluje náměstek primátora hlavního města Prahy Adam Scheinherr.

Vlaky se dočkají třeba i nových podlahových krytin a vnějších LED informačních displejů. Foto: Ekonomický deník

Od loňského roku České dráhy pracují na modernizaci obdobného rozsahu i u motorových vozidel řady 810 a 814 RegioNova, které obsluhují linky v okolí pražské metropole. Do konce roku 2022 plánují postupně vybavit Wi-Fi, zásuvkami pro dobíjení drobné elektroniky a dalšími prvky výbavy více než tři desítky vlaků těchto řad.

čtk

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

FacebookTwitter