INZERCE

Továrna na zplyňování odpadu a výrobu vodíku. Ilustrační snímek. Foto: PGP Terminal

Čistá zelená energie z komunálního odpadu už v Česku nebude utopie

Spalování nebo skládkování, takhle se u nás zatím nakládá s komunálním odpadem. Dodejme, že s určitou mírou ekologické zátěže. V České republice nyní chystá na základě know-how zahraničního partnera vybudovat společnost PGP Terminal několik regionálních projektů na zplyňování odpadu s výrobou vodíku. „Vodík je součástí jakéhokoliv typu odpadu, který lidstvo na naší planetě produkuje ve svém každodenním životě, a který nás již značně zahlcuje,“ říká k tomu spolumajjitel PGP Terminal Petr Břenek.

Vodík vždy byl a pořád je takovou mantrou ochránců životního prostředí. Vy jste nyní ohlásili novinku, že zjednodušeně řečeno budete zpracovávat komunální odpad a vyrábět z něho vodík. Dokonalý sen ekologů. Oč jde? A jak to funguje?

Ačkoliv se téma výroby vysoce environmentálně čistého vodíku z komunálního a jiného druhu odpadu zdá jako teoretická utopie, opak je pravdou. Vodík je všude „neviditelně“ okolo nás, stejně jako všechny jiné chemické prvky. Například oproti uhlíku, který v přírodě plní primární roli nositele růstu všeho rostlinného a živočišného, má vodík ohromný energetický potenciál, který je logicky vhodné plně komerčně využít. Navíc jeho energetické využití nepředstavuje žádné negativní zatížení oproti stávajícím využívaným fosilním zdrojům, které výrazně znečišťují ovzduší a naše životní prostředí.

Můžete popsat tu technologii, aby to pochopil i, řekněme, mírně poučený, laik?

Na bázi zplyňovacího procesu se nejprve jakýkoliv odpad rozloží chemicky na samostatné prvky, kdy v dalším stupni je možné tyto prvky opětovně sloučit do nových produktů nebo je samostatně stoprocentně bezodpadově bez jakékoliv potřeby skládkování využít. A toto je i případ zmiňovaného vodíku… Technologicky se oddělí od ostatních takto vzniklých prvků či produktů a je možné ho přímo energeticky využít jako naprosto čistý zdroj pro výrobu elektrické energie, tepla či jako náhradu klasického benzínu či nafty v dopravě.

Jaké jsou vaše futurologické vize ohledně vodíku, obecně energetické budoucnosti? A myslíte, že celý svět se dokáže zbavit fosilních zdrojů a přejít zcela na obnovitelné?

Dle názoru většiny odborníků je tento technologický směr využití odpadů na bázi zplyňování a finální energetické využití samostatného velmi čistého tzv. „zeleného“ vodíku z tohoto procesu inovativní, naprosto logické a celospolečensky smysluplné. Nehledě na fakt, že investiční a provozní náklady tohoto procesu jsou již dnes vůči alternativním projektům velmi konkurenceschopné. Energetická zařízení, která takto využívají či budou využívat tento vodík, nevykazují žádnou emisní zátěž a neznečišťují naše okolí.

Petr Vrabec