Čínský Huawei podporuje Apple v postoji vůči americké vládě, která chce zpřístupnit iPhone střelce ze San Bernardina.

Čínská technologická firma Huawei Technologies podporuje neoblomnost Applu vůči americké vládě, která na něj vytváří tlak, aby zpřístupnil iPhone vraždícího střelce ze San Bernardina. Huawei se tak připojil ke Googlu a dalším technologickým firmám, které se postavily na stranu Applu. Informaci přinesla agentura Bloomberg.

Soukromí zákazníků je pro výrobce smartphonů klíčovým prvkem. Huawei je první velká asijská technologická firma, která promluvila do veřejné debaty kolem vládních snah získat přístup k datům v případě vyšetřování trestných činů.

Šéf Applu Tim Cook varoval, že vyhovět požadavku vlády by vytvořilo nebezpeční precedens, který by znamenal částečnou rezignaci na základní bezpečnostní charakteristiku takovýchto firem. Vlády, zločinci a další strany by tak v budoucnu mohli získávat přístup k citlivým datům jejich zákazníků. Americká administrativa argumentuje, že jde pouze o jednorázový požadavek, jehož splnění by výrazně pomohlo při důležitém vyšetřování.

„Je to číslo jedna. Je to pro zákazníka to nejdůležitější. Skutečně bychom měli chránit jeho soukromí a bezpečnost,“ řekl Richard Yu, šéf divize spotřební elektroniky společnosti Huawei. „Osobně myšlenku Tima Cooka podporuji,“ dodal.

Za Applem stojí další, ale ne všichni

Nejen Google, ale i Facebook, Twitter, Trump či Snowden vyjádřili Applu podporu při jeho tvrdošíjném odmítání otevřít zadní vrátka do přístroje vraždícího teroristy z Kalifornie.

Facebook je sice s Applem solidární, ale pokud by prý obdržel zákonný požadavek na poskytnutí dat, pak by mu vyhověl. „Přesto budeme důrazně bojovat proti úkolování firem, aby oslabily bezpečnost svých systémů,“ stojí ve stanovisku Facebooku.

Spoluzakladatel Applu Steve Wozniak se na adresu vznášených požadavků ze strany FBI nechal slyšet, že není nějak „výrazněji součástí vlny vzdoru, ale jsem jednoznačně proti soudnímu příkazu. Nemyslím si, že by telefony měly být vybaveny zadními vrátky. Věřím, že značka Apple, její hodnota a zisky stojí na důležitém prvku, kterému se říká důvěra.“

Podle Edwarda Snowdena „FBI vytváří svět, v němž lidé spoléhají na Apple, že ochrání jejich práva lépe, než kdokoli jiný.“

Na druhé straně má Apple také své odpůrce. Například John McAfee, majitel firmy pro vývoj antivirových programů dokonce FBI nabídl své služby. „Se vším respektem v Timu Cookovi a Applu, já pracuji v týmu s těmi nejlepšími hackery na světě. Sním svou botu v přímém přenosu celostátní televize, pokud neprolomíme šifrování iPhone vraha ze San Bernardina,“ řekl McAfee. Nabídl FBI, že to pro něj jeho tým udělá zadarmo a zabere mu to nanejvýš tři týdny.

-usi-