INZERCE

Čínský HDP nejslabší od roku 2009, trhy přesto rostou

Čínský hrubý domácí produkt v roce 2015 vzrostl o 6,9 %, což je nejslabší výsledek od roku 2009. Přesto čínský růst uklidnil trhy, které na data reagovaly růstem.

Čínský hrubý domácí produkt za celý loňský rok vzrostl o 6,9 %. V posledním čtvrtletí byl meziroční růst HDP „jen“ 6,8 % a 1,8 % mezičtvrtletní. Jde sice o nejhorší výsledek od roku 2009, přesto je to o něco lepší číslo, než se všeobecně očekávalo. Zejména data z posledních kvartálu naznačovala, že by čínské hospodářství mohlo značně zpomalovat. To byl mimo jiné jeden z hlavních faktorů, proč čínské akciové trhy zažily začátkem nového roku další vlnu turbulencí, ne nepodobnou té ze srpna 2015.

Celková přidaná hodnota v průmyslu vloni vzrostla o 6,1 %. Podle typu vlastnictví rostla přidaná hodnota nejvíce u soukromých domácích akciových společností, a to o 7,3 %. Hned poté u společností v zahraničních rukách (+3,7 %). Společnosti ve státním vlastnictví zvýšily přidanou hodnotu o 1,4 % a kolektivně vlastněné společnosti o 1,2 %.

Objem hrubých investic se meziročně zvýšil o 12 %, což je o necelé 3 procentní body pomalejší růst než v předchozím roce. Největší nárůst investic zaznamenal primární sektor (+ 31,8 %), sekundární zvýšil investice o 8 % a terciární o 10,6 %. Investice do nemovitostí se meziročně zvýšily o necelá tři procenta.

Maloobchodní tržby zaznamenaly meziroční zvýšení o 10,6 % ve stálých cenách, přičemž největší nárůst zaznamenaly tržby on-line obchodů, které vzrostly o třetinu.

Slabé výsledky zaznamenal čínský zahraniční obchod. Celkový obrat zahraničního obchodu meziročně klesl o 7 %, přičemž objem vývozů se snížil o 1,8 %, zatímco objem dovozů klesl významněji, a to o 13,2 %. Celkově však obchodní bilance vykázala přebytek ve výši 3,7 miliardy jüanů. Prosincová čísla však ukazují, že exporty meziročně vzrostly o 2,3 %, ale importy o 0,4 % poklesly.

Cenová hladina v Číně se v roce 2015 zvýšila o 1,4 % měřeno změnou indexu spotřebitelských cen. Přičemž zvýšení cen bylo větší ve městech (+ 1,5 %), než na venkově (+1,3 %). Nejvíce zdražilo oblečení (+2,7 %) a potraviny (+2,3 %).

Celkově Čínský statistický úřad hodnotí ekonomické výsledky za rok 2015 pozitivně. „Čínská ekonomika si stojí dobře. Struktura ekonomiky byla optimalizována, transformace a rozvoj zrychleny, nové impulsy zpracovány a život občanů se zlepšil,“ konstatuje zpráva Čínského statistického úřadu. Podle MMF poroste letos čínská ekonomika o 6,3 %.

Trhy na výsledky reagovaly pozitivně, neboť se obávaly, že výsledky budou daleko horší. Burza v Šanghaji roste nejrychleji za poslední dva měsíce, když její hlavní index přidal 3,2 %. Hong Kong zpevnil o 2,5 %. Podobně reagují i burzy v Evropě. Frankfurt aktuálně posiluje o více než 2 %, Londýn o 1,5 %. Růstem reagují i ceny komodit. Ropa Brent zdražila o necelá 4 procenta na 29,67 dolarů za barel a 1,4 % přidává také měď.

-usi-