INZERCE

Čína vyhlásí třináctou pětiletku. Svět trne.

Mezi 26. a 29. říjnem tohoto roku vyhlásí Čína třináctý pětiletý plán. Svět neví, co má čekat.

Od 26. do 29. října tohoto roku u příležitostí zasedání Ústředního výboru Komunistické strany Číny bude vyhlášen již 13. pětiletý plán. V něm bude mimo jiné upřesněno, jakých temp růstu bude chtít čínská ekonomika dosahovat v příštích letech. A můžeme si být jisti, že pokud se bude hovořit o růstu pod 7 % za rok, strhne se na finančních trzích podobná lavina, jaká se jimi prohnala nedávno.

Čínská ekonomika totiž představuje přibližně 30% příspěvek k celosvětovému růstu HDP a zhruba 30 % globálních kapitálových výdajů. Jinými slovy, pokud si Čína kýchne, zbytek světa dostane zápal plic.

Během posledních pěti let Čína slibovala hospodářský růst kolem 7 % ročně. Ten se však nedávno zpomalil a mnoho ekonomů tak Číňany začalo podezírat z toho, že data o vývoji HDP jednoduše falšují. Podle Andrewa Garthwaita, analytika Credit Suisse, je docela možné, že skutečný hospodářský růst bude letos jen v rozmezí 3 až 4 %, informoval Business Insider.

Pokud si tedy investoři začínají zvykat na eventualitu, že čínské úřady o hospodářském růstu lžou, pak zazní-li v novém pětiletém plánu číslo nižší než 7 %, bude to známka, že reálný růst je ještě nižší. To může mít fatální dopady na všechny klíčové trhy, jak finanční, tak komoditní.

A obavy se stupňují, neboť již některé indikátory ukazují, že čínská ekonomika vskutku zpomalí a poměrně výrazně. Tak například cena cementu na čínských trzích klesla během posledních dvou let o čtvrtinu. To může signalizovat zpomalení ve stavebnictví.

Globální těžařský gigant Glencore se pomalu připravuje na oslabující poptávku po mědi, tedy dalším materiálu, kterého je hojně třeba ve stavebnictví. Pokud Čína bude počítat s nižším růstem, než 7 % ročně, pak zřejmě dojde ke kolapsu ceny mědi.

Podle hlavního ekonoma banky Citi Willema Buitera je „recese velmi pravděpodobná a bude globální.“ Co tedy bude Komunistická strana Číny dělat? Bohužel, pravděpodobně jen zvětší pocit nejistoty tím, že třeba ani nový cíl hospodářského růstu neoznámí.

Dá se očekávat, že čínská vláda se však bude snažit svou politikou udržet přinejmenším 7% růst. K tomu bude i nadále pokračovat v uvolněné politice. Tím pádem však bude tento růst víceméně umělý a hospodářská politika tak bude přispívat k vytváření ekonomické bubliny. Pokud však bude oznámen růst pod 7 % ročně, bude to známka toho, že čínská vláda bude tolerovat slabší hospodářský růst a ponechá tak prostor pro strukturální změny. V takovém případě se dá očekávat, že čínská hospodářská politika bude obsahovat méně stimulačních opatření.

-usi-