Čína zahájila stavbu svého prvního plovoucí jaderného reaktoru. Plánuje, že ho nasadí do roku 2020. Informovala o tom dnes agentura Reuters.
Státní společnost China General Nuclear (CGN) ve svém pátečním prohlášení oznámila, že zahájila budování plovoucího jaderného reaktoru o výkonu 200 megawattů pro dodávky elektrické energie zařízením na otevřeném moři či na ostrovech. Reaktor může být využit například pro průzkum mořských ložisek ropy a plynu.
Projekt reaktoru ACPR50S byl letos schválen čínskou Komisí pro národní rozvoj a reformy, která se zabývá plánováním čínské ekonomiky. Současně byla schválena také výstavba plovoucího reaktoru ACP100S, který vyvíjí společnost China National Nuclear Corporation (CNNC), a návrh firmy China Shipbuilding Industry Corporation přeměnit námořní vojenské jaderné zařízení na plovoucí jadernou elektrárnu pro civilní účely, uvedla agentura Reuters.
V červenci čínská státní média sdělila, že Peking hodlá vybudovat řadu námořních plošin s jadernými elektrárnami, aby podpořil rozvoj v oblasti Jihočínského moře.
Mohlo by vás zajímat
Čína si nárokuje téměř celé Jihočínské moře, kudy vedou významné námořní trasy a pod jehož dnem se mohou nacházet velké zásoby ropy a zemního plynu. Podobné nároky na určité oblasti si činí také Brunej, Filipíny, Malajsie, Tchaj-wan a Vietnam. V červenci mezinárodní rozhodčí soud v Haagu odmítl rozsáhlé čínské územní nároky v Jihočínském moři. Peking verdikt neuznal.
Světové prvenství v nasazení plovoucí jaderné elektrárny podle některých zdrojů už získaly Spojené státy, které v 60. a 70. letech využívaly u Panamského průplavu a v Antarktidě dopravní loď Sturgis s reaktorem o výkonu deseti megawattů na palubě. Plány na komerční využití však ochladila řada jaderných havárií na souši, vrcholící katastrofou v Černobylu. Rusko hodlá v příštím roce uvést do provozu svou první plovoucí jadernou elektrárnu Akademik Lomonosov.
–čtk–