INZERCE

Dotace na ekologické vytápění budou pokračovat. Ilustrační snímek. Foto: Unsplash

Čím nahradit uhelný kotel? Vedle jiných alternativ roste zájem o LPG ze zásobníku

Čas se krátí, od září už nesmějí být v provozu staré uhelné kotle první či druhé emisní třídy. Kdo může, přechází na vytápění domu dřevem, zemním plynem nebo si pořizuje tepelné čerpadlo, často s dotací z programu Nová zelená úsporám. Roste však zájem ještě o jednu alternativu – vytápění na LPG.

Podle údajů firmy Primagas, která v tomto oboru podniká, používá v Česku vytápění zkapalněným propanbutanem (LPG) ze zásobníku asi 10 tisíc domácností. Přestože Česko patří k nejvíce plynofikovaným zemím v Evropě, řada hlavně menších obcí dodnes není k plynovodní soustavě připojena. Nejvíc jich je ve Středočeském a Jihočeském kraji. A právě zde loni přibývalo domácností, které v plynovém kotli spalují LPG.

Pořízení modernějšího uhelného kotle není ideálním řešením, protože i jejich zákaz se zdá být otázkou času. Nová koaliční vláda premiéra Petra Fialy (ODS) chystá zákaz spalování uhlí do roku 2033 a nelze spoléhat na to, že se dotkne pouze velkých kotlů v elektrárnách a teplárnách.

Tlak na odstavení uhelných kotlů roste i na lokální úrovni. Například v Praze není možné topit uhlím v kotlích 1. a 2. emisních třídy už od loňského října. „I když tak nové moderní kotle na uhlí všechny současné emisní parametry splňují, domácnost nemůže mít jistotu, že je bude možné v dalších letech provozovat nebo zda některé obce jejich provoz opět nezakážou s předstihem,“ upozorňuje Jiří Karlík ze společnosti Primagas.

Jaké jsou tedy možnosti? Tepelné čerpadlo se podle Jiřího Karlíka hodí hlavně do dobře zateplených moderních staveb. Ve starších domech s vyššími úniky tepla je výhodnější plynové vytápění. Jenže například v okresech Příbram, Rakovník, Benešov a Tábor není plynofikováno kolem 80 procent obcí. Podobně je na tom také okres Pelhřimov na Vysočině. Alternativou k nedostupnému zemnímu plynu může být LPG dodávané do zásobníku.

Z dlouhodobého pohledu bývá propanbutan mírně dražší než zemní plyn. Situace se obrátila během posledních šesti měsíců, kdy zemní plyn prudce zdražil. Oproti tomu ceny LPG vzrostly mírněji, zhruba o 15 procent na 2,3 koruny na kilowatthodinu, a mohou tak být nižší než zemní plyn od některých dodavatelů. Tato cenová výhoda pro LPG se pravděpodobně udrží jen po omezenou dobu.

Tomáš Rovný