INZERCE

Teplárna Karviná patří mezi nejvýznamnější energetické zdroje skupiny Veolia Energie ČR. Foto: Veolia Energie ČR

Cienciala (Veolia): Naším cílem není nabídnout nejlevnější energie, prioritou je jistota dodávky

Firemní skupina Veolia Energie, která dosud působila hlavně v teplárenství, oznámila před dvěma měsíci expanzi na trh dodávek elektřiny a plynu maloodběratelům. Nabízí se tudíž otázka: uspěje další hráč na silně konkurenčním trhu s energiemi? „Ohlasy jsou pozitivní, potvrzuje se náš předpoklad, že zákazníci uvítají, že na trh vstupuje velký a stabilní dodavatel energií s mnohaletými zkušenostmi a s konkurenční nabídkou cen energií,“ řekl v rozhovoru pro Ekonomický deník Jacek Cienciala, vedoucí prodeje konečným zákazníkům ve společnosti Veolia Komodity ČR.

ED: Jaký je váš plán? Kolik zákazníků z řad maloodběratelů chcete získat?

Oznámení vstupu na trh s energiemi pro domácnosti a maloodběratele proběhlo v závěru roku, stěžejní bude letošní rok. Záměrem pro minulý rok bylo především připravit se na tuto novou příležitost a dostat se do povědomí zákazníků, abychom v letošním roce mohli cílit na získání dalších nových zákazníků z řad domácností a maloodběratelů.  

ED: Čím chcete zákazníky zaujmout v konkurenci desítek různých dodavatelů?

Veolia patří mezi největší dodavatele tepla a významné investory do teplárenské infrastruktury a její ekologizace, působíme v regionech a naše práce i naše aktivity jsou vidět. Nabízíme jistotu stabilních dodávek energií, neboť energie kupujeme průběžně a nespekulujeme na vývoj na energetických burzách, elektřinu si navíc vyrábíme i sami. Našim cílem tak není nabídnout nejnižší cenu na trhu, ale nabízíme stabilitu a jistotu dodávek.

Jacek Cienciala, vedoucí prodeje konečným zákazníkům ve společnosti Veolia Komodity ČR. Foto: Veolia Energie ČR

ED: Jak náročné bylo vstup na nový trh připravit? Co to v praxi obnáší?

Vstup do nového segmentu vyžadoval koncepční i technickou přípravu, včetně pořízení nového informačního systému, rozšíření počtů zaměstnanců a zřízení speciálního call centra pro tyto zákazníky. V neposlední řadě jsme také připravili komunikační kampaň a speciální webové stránky s informacemi o podmínkách i cenách.

ED: Projeví se tato expanze i v celkových číslech? O kolik firma Veolia Komodity ČR plánuje zvýšit dodávky elektřiny a plynu koncovým zákazníkům?

Samozřejmě se tato expanze projeví v celkových číslech, ale ne nijak zásadně, protože doposud jsme se zaměřovali především na dodávky velkoobchodním zákazníkům, jako jsou státní úřady, průmyslové podniky, města a podobně. Domácnosti a maloodběratelé budou představovat menší nárůst ve vztahu k celkovým tržbám.

ED: Nedávno jsem psal o úspěchu firmy Veolia Komodity ČR v soutěži na dodávky energií městu Ostrava. Jak se vám loni dařilo v dalších soutěžích, které vypisují zadavatelé z veřejného sektoru?

V těchto soutěžích panuje obrovská konkurence mezi dodavateli, neboť se z valné většiny jedná o zákazníky z veřejné sféry s dobrou platební morálkou a stabilním odběrovým diagramem. Získání Ostravy je významným počinem s ohledem na objem dodané elektřiny a plynu a je pro nás prestižní dodávat komodity v krajském městě, kde má společnost Veolia Komodity ČR a Veolia Energie ČR své sídlo a zázemí. S městem spolupracujeme na poli energetiky a teplárenství již desítky let. Z dalších nových zákazníků mohu jmenovat Thomayerovou nemocnici v Praze, Statutární město Plzeň, Západočeskou univerzitu a Český rozhlas.

ED: Je pro vás výhodou, že máte vlastní výrobu elektřiny v teplárnách skupiny Veolia Energie ČR? Jak velkou část elektřiny dokážete sami vyrobit?

Je samozřejmě výhodou, že můžeme zákazníkům nabídnout elektřinu i v případě, že na trhu není v dané chvíli k dispozici. V teplárnách Veolia Energie ČR se vyrábí kolem 1 TWh elektřiny ročně. Část Veolia Komodity ČR nakupuje pro pokrytí potřeb svých zákazníků, zbytek pak na energetických burzách.

ED: Setkáváte se s tím, že někteří zákazníci požadují čistou elektřinu z obnovitelných zdrojů? Umíte jim takovou energii nabídnout?

Ano, v dnešní době je to trend především u velkých průmyslových podniků, a i toto jsme schopni zajistit prostřednictvím certifikátů původu, ať už tato elektřina pochází z naší vlastní obnovitelné výroby, případně z výkupu od jiných výrobců z obnovitelných zdrojů.

ED: Jaký další vývoj na trhu s energiemi očekáváte? Promění se v příštích letech – a jak?

Trendem jsou úspory energií a obnovitelné zdroje. Do popředí se pomalu ale jistě dostává energetické využití již dále nerecyklovatelných odpadů, ve kterém jsme rovněž aktivní. Budoucnost trhu s energiemi do značné míry závisí na dění v Evropě a přístupu EU. Poslední dva roky nám však jasně ukázaly, že je potřeba myslet nejen na klimatické cíle, ale také na bezpečnost dodávek, stabilitu a soběstačnost. Věříme, že v teplárenství bude stále hrát významnou roli centrální zásobování teplem, ale v energetice obecně nás čeká částečná decentralizace a další ekologizace výroby tepla i elektřiny a sdílení elektřiny mezi jednotlivými zákazníky. 

(dtr)