INZERCE

Mobilní telefony z přelomu tisíciletí mohou přijít uživatelům aktuálních výkonných smartphonů jako z filmů pro pamětníky. Ilustrační snímek. Foto: Pixabay

Chytré telefony budeme nosit pod kůží uší, tuší otec prvního mobilu Martin Cooper

Budoucí telekomunikační zařízení nebude třeba nabíjet, protože lidské tělo je dokonalá nabíječka, říká Martin Cooper, který je považován za otce mobilního telefonu. Na kongresu telekomunikačního průmyslu v Barceloně se v uplynulých dnech podělil o své vize budoucnosti a zavzpomínal na minulost.

Muž, kterému je připisován vynález mobilního telefonu před 50 lety, měl tehdy jedinou obavu ohledně zařízení o velikosti cihly s dlouhou anténou: Bude to vůbec fungovat?

Martin Cooper vyrobil první mobilní telefon v roce 1973 ve společnosti Motorola, kde vedl výzkum a vývoj. Předtím existovalo jen několik málo a poměrně primitivních mobilních komunikačních zařízení nazývaných autotelefony.

Cooper uskutečnil první veřejný hovor z přenosného telefonu na ulici v New Yorku 3. dubna 1973 s použitím prototypu.

Větší část následujícího desetiletí strávil prací na uvedení komerční verze zařízení na trh, pomohl nastartovat bezdrátový komunikační průmysl a s ním i globální revoluci v tom, jak komunikujeme, nakupujeme a učíme se o světě.

Na proběhlém kongresu telekomunikačního průmyslu v Barceloně se Cooper podělil o své vize budoucnosti a zavzpomínal na minulost.

„Můj nejnegativnější názor je, že už nemáme žádné soukromí, protože všechno o nás je nyní někde zaznamenáno a přístupné někomu, kdo má dostatečně intenzivní touhu to získat,“ řekl Cooper na největším veletrhu telekomunikačního průmyslu, kde přebíral cenu za celoživotní dílo.

Cooper věří, že budoucí mikrotelefony budou implantovány pod kůži a napájeny energií generovanou lidským tělem.

Vynálezce mobilního telefonu Martin Cooper. Foto: Wikimedia Commons

„Když konzumujete potravu, vaše tělo vyrábí energii. Proč nemít tento přijímač pro ucho zapíchnutý pod kůží, poháněný vaším tělem?“ řekl. Předpovídá, že v budoucnu budou těla vylepšena mikročipy a senzory. Již nyní několik společností vyvíjí technologie, které se snaží propojit počítače s lidským mozkem, například společnost Neuralink Elona Muska.

Cooper přiznává, že si nikdy nepředstavoval, že se z telefonů stanou takové přenosné počítače, jakými jsou dnes.

„Dnešní chytré telefony se staly příliš komplikovanými s množstvím aplikací a obrazovkou, která neodpovídá křivkám lidského obličeje. Kdykoli volám, musím si vzít ten plochý kus materiálu přes zakřivenou hlavu a držet ruku v nepohodlné poloze,“ řekl Cooper.

Pětadevadesátiletý Martin Cooper obdržel na kongresu v Barceloně cenu za celoživotní dílo u příležitosti 50 let od svého prvního telefonátu na Šesté avenue v New Yorku.

Cooper tehdy volal Joelu Engelovi, svému rivalovi, který pracoval v Bellových laboratořích vlastněných společností AT&T. Telefon DynaTAC, který Motorola uvedla na americký trh v roce 1973, vážil 0,8 kg a byl velký jako cihla.

Připustil, že rozšíření dnešních telefonů způsobilo mnoho problémů, od závislosti na sociálních sítích až po porušování soukromí. Nejlepší časy však mobilní technologie podle něj v oblastech, jako je například vzdělávání a zdravotnictví, teprve čekají.

Zatímco Cooper sní o tom, jak by mohla vypadat budoucnost, je naladěn i na současné výzvy průmyslu, zejména pokud jde o soukromí.

V Evropě, kde platí přísná pravidla ochrany osobních údajůse regulátoři obávají aplikací a digitálních reklam, které sledují aktivitu uživatelů, což technologickým a dalším společnostem umožňuje vytvářet bohaté profily uživatelů.

„Vyřeší se to, ale ne snadno,“ řekl agentuře AP Martin Cooper.

(nik)