Forenzní analýza mobilních zařízení se stává čím dál důležitější součástí vyšetřování a soudních řízení. S nárůstem popularity chytrých přístrojů hraje často klíčovou roli v usvědčování pachatelů či ochraně poškozených. Počet případů, kdy právě data z těchto zařízení pomohla, neustále narůstá. Například velice nedávno v případu Britky Caroline Crouchové, kde pomohly hodinky vyvrátit tvrzení manžela o čase smrti. To následně vedlo k jeho dodatečnému výslechu a doznání k vraždě. Česká firma Compelson jako první na světě dokáže získat i data z Apple Watch.
MOBILedit Forensic Express umí z hodinek dostat řadu velice podstatných informací a dat, které v řadě případů mohou bezpečnostním složkám přinést podstatné důkazy. Jedná se především o fotky i s jejich lokalitou, poznámky, zvukové nahrávky, soubory, seznam aplikací či systémové logy a ID uživatele. Pro připojení k Apple Watch používá MOBILedit iBUS konektory a umí pracovat se všemi sériemi hodinek.
„Jako prvním na světě se nám povedlo vytvořit software, který umí číst data z Apple Watch, což vzhledem k jejich popularitě znamená pro bezpečnostní složky velkou výhodu při řešení budoucích, ale i stávajících případů,“ říká zakladatel a CEO společnosti Compelson Dušan Kožušník.
Firma se nezaměřuje pouze na hodinky. Dokáže pracovat s velkou škálou mobilních zařízení od starých tlačítkových mobilů až po ty nejnovější modely a operační systémy. Firmou dodávaný Connection Kit, jenž obsahuje nespočet konektorů, umožňuje propojení s většinou současných mobilních zařízení, ale i s řadou starších.
Kufřík obsahuje i klonovací SIM kartu, která slouží k přístupu do telefonu bez znalosti PIN kódu a odstřihnutí zařízení od sítě, aby se zabránilo případné ztrátě důkazů.
Mohlo by vás zajímat
„Velikou roli ve forenzní analýze zařízení hraje i proškolení personálu, který se softwarem pracuje. Musíme dbát na to, aby členové bezpečnostních složek věděli, co mají v datech vyhledávat. Právě proto pořádáme pravidelné konference a školení, aby byli naši uživatelé schopni využít maximální potenciál, který software nabízí,“ dodává Dušan Kožušník. Právě pro školení slouží plně zařízené školicí centrum v pražských Holešovicích.
MOBILedit Forensic využívají bezpečnostní složky ve 119 zemích světa, od amerických FBI a CIA přes britský Scotland Yard až po českou policii. MOBILedit pro civilní použití má pak přes šest milionů uživatelů ve více než 160 zemích.
Tomáš Rovný