INZERCE

Frakování při těžbě plynu. Foto: Boston University

Chystají se Němci těžit ve velkém břidlicový plyn? Ministr financí vyzývá ke zrušení zákazu frakování

Německý ministr financí Christian Lindner znovu vyzval k povolení kontroverzní technologie frakování, která by zvýšila dodávky plynu. „Zákaz by měl být zrušen,“ řekl šéf Svobodných demokratů (FDP) německému listu Bild am Sonntag.

„Pak se soukromí investoři mohou rozhodnout, zda je těžba ekonomicky výhodná. V porovnání s plynem z jiných oblastí světa očekávám konkurenční výhody,“ uvedl dále ministr financí.

Lindner pro noviny Bild am Sonntag podotkl, že dovoz zkapalněného zemního plynu (LNG) je z logistických důvodů dražší než ruský potrubní plyn, a dodal, že cenová hladina zůstane vyšší.

Lindnerův postoj je ve výrazném rozporu s postojem jeho koaličních partnerů, sociálních demokratů (SPD) a Zelených. Kancléř Olaf Scholz (SPD) a ministr hospodářství za Zelené Robert Habeck tuto technologii opakovaně odmítli.

Scholz v prosinci prohlásil, že se nevyplatí využívat domácí zásoby zemního plynu pomocí technologie frakování, protože zahájení těžby by trvalo příliš dlouho a protože se očekává pokles poptávky po plynu.

Řekl také, že „ve společnosti neexistuje žádná podpora pro využívání těchto zásob v Německu“.

Scholz přirovnal fracking k přeludu: „Když se k němu přiblížíte, rozplyne se ve vzduchu.“

Habeck svůj odmítavý postoj zopakoval koncem roku 2022. „Nevede to k rozumné reakci,“ řekl Habeck v listopadu a dodal, že tato technologie by vedla k nejrůznějším problémům.

Nekonvenční frakování je v Německu od roku 2017 zakázáno zákonem.

Hydraulické frakování, označované také jako hydraulické štěpení, se užívá při těžbě obtížně dostupné ropy a zemního plynu.

Do břidličných hornin se pumpuje směs vody, písku a chemikálií, která i hluboko pod povrchem dokáže horninu rozbít a uvolnit ropu nebo plyn. Ty pak vystoupají do větších ložisek, odkud je už snadné je dobývat.

Hydraulické frakování se používá právě v oblastech, kde dosud nebyla těžba konvenčními prostředky ekonomicky výhodná. Odborníci ovšem varují, že tento typ těžby nese vysoká ekologická rizika, především kvůli chemikáliím, které se vypouštějí do země i do podzemních vod, ale i kvůli dopadům na globální změny klimatu.

Hydraulické štěpení zažívá boom především ve Spojených státech amerických. Naopak některé evropské země těžbu tímto způsobem zakázaly. V České republice se nacházejí možné zásoby plynu na Berounsku, Hradecku a Trutnovsku. Česká vláda ale na nátlak veřejnosti neudělila těžařským firmám potřebná povolení.

Technologie je velmi kontroverzní, zejména kvůli obavám obyvatel z environmentálních rizik, když těžba probíhá v hustěji osídlených oblastech než ve významných těžebních regionech, jako je stát Texas v USA.

(hrb)