Středa, 25. května, 2022

Chuť cestovat po Česku se vrací. Horší je to s příjezdy zahraničních turistů

DALŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Cestovní ruch v prvním čtvrtletí výrazně ožil. Podle oznámení Českého statistického úřadu se hromadných ubytovacích zařízeních ubytovalo 2,81 milionu hostů, meziročně desetkrát více. Počet ubytovaných zahraničních návštěvníků vzrostl dokonce 16krát na 886 tisíc.

Srovnání je to ovšem podivné, protože v prvních měsících roku 2021 byly ubytovací kapacity po dlouhou dobu v lockdownu. Mezi nejnavštěvovanější kraje patřily v prvním čtvrtletí vedle Prahy Královéhradecký a Liberecký kraj. Tyto dva kraje, které se dělí o region Krkonoš, nabízejí ideální podmínky pro trávení zimní dovolené.

„Návštěvnost se oproti minulému roku výrazně zvýšila, ale srovnávací základna je kvůli loňským pandemickým omezením na nízké úrovni. Výkony ubytování v prvním čtvrtletí zdaleka nedosáhly objemů z roku 2019, stále chybí především zahraniční hosté,“ sdělil Pavel Vančura, vedoucí oddělení statistiky cestovního ruchu a životního prostředí ČSÚ.

Vládní agentura CzechTourism k údajům ČSÚ doplnila konkrétní čísla, srovnávající první kvartál let 2019 a 2022. Co se týká domácích hostů, propad mezi oběma lety je už jen 3procentní (1,925 milionu versus 1,98 milionu ubytovaných v hotelech a penzionech). Naopak u zahraničních návštěvníků je propad 56procentní (z počtu 2,01 milionu v 1. kvartálu 2019).

Zahraničních hostů, počítáno podle státního občanství, se nejvíc ubytovalo tradičně z Německa. (234 tisíc příjezdů, nárůst na 36násobek). Druhou nejpočetnější skupinou byli návštěvníci ze Slovenska (98 tisíc, nárůst skoro 9krát) a na třetím místě se umístili hosté z Polska (79 tisíc příjezdů, nárůst na 19násobek). Z mimoevropských zemí jsou na první příčce občané USA následovaní Izraelci.

Agentura CzechTourism upozorňuje, že do hlavního města Prahy letos za první tři měsíce přijelo ve srovnání s předcovidovým rokem 2019 o 60 procent méně zahraničních hostů. Podobné to bylo v Karlovarském kraji, který zaznamenal 49procentní úbytek zahraničních hostů. „Obrovský pokles je u zahraničních hostů, kde chybí zejména turisté z Asie a Ruska. Je tak naprosto jasné, že musíme dát co nejvíc vědět světu, že je Česká republika na turisty připravena,“ dodává ředitel CzechTourismu Jan Herget.

Tomáš Rovný

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

FacebookTwitter