Kontroverzní podnikatel ze severních Čech, spolupracující obviněný, známý hned z několika kauz, Tomáš Horáček má zřejmě další velký problém. Odvíjí se od pokusů o násilné převzetí poskytovatele nebankovních úvěrů Fair Credit Czech. Horáček se podle tvrzení soukromého detektiva Jana Švandrlíka pokusil aktuálně připravit podnikatele Martina Nejedlého o akciovou společnost CFH investiční fond SICAV tím, že zfalšoval údaj o vlastnictví cenných papírů. Kvůli této aktivitě Tomáše Horáčka bylo na Městském státním zastupitelství v Praze podáno podle zjištění Ekonomického deníku trestní oznámení pro podvod. Tomáš Horáček je už nějaký čas velmi aktivním univerzálním svědkem, takzvaným ráfkem, Vrchního státního zastupitelství v Praze.

Podnikatel Tomáš Horáček je pro orgány činné v trestním řízení známou firmou. Když začal mít kvůli podnikatelským aktivitám za hranou zákona problémy, rozhodl se s policií a státními zástupci spolupracovat, aby nestrávil řadu let ve vězení. A od té doby mu leccos prochází. Podle policejních protokolů mimo jiné telefonoval propašovaným mobilním telefonem z vazby, ovlivňoval svědky. Vše mu prošlo. Nakonec dostal za své nezákonné aktivity díky spolupráci s policií a státním zastupitelstvím trest, který pokryl jeho pobyt ve vazbě. A ve svých aktivitách, kolidujících s literou zákona, neustal, naopak je ještě posílil.

Tomáš Horáček vyvíjí mimořádně silné aktivity ohledně převzetí společnosti Fair Credit Czech (FCC). Ta poskytuje nebankovní úvěry, a loni na sklonku října na sebe podala insolvenční návrh. V návrhu stálo, aby soud vyhlásil její úpadek. FCC v návrhu argumentovala mimo jiné tím, že od letošního října čelí exekuci, která je podle ní nezákonná.

Fair Credit Czech má podle informací z insolvence dlužit cca 650 milionů korun, většina půjček má být prý více než rok po splatnosti. Většina dluhů FCC se má podle některých médií odvíjet od úvěrů, jež si firma vzala od společnosti CFH investiční fond SICAV na financování spotřebitelských půjček, jež poskytovala.

Mohlo by vás zajímat

A pravděpodobně tato skutečnost je klíčem k aktuálnímu ději, který vyvrcholil podáním trestního oznámení posledního únorového dne.

Podle detektiva Jana Švandrlíka Tomáš Horáček 31. ledna kolem 14 hodiny v Praze 8-Karlíně, v sídle společnosti CFH investiční fond SICAV, předložil členu představenstva uvedené společnosti, kterým je akciová společnost DELTA Investiční společnost, hromadnou listinu číslo 01, která nahrazuje 100 000 kusů zakladatelských akcií společnosti CFH investiční fond SICAV.

„Kde na rubopisu vyplnil neoprávněně své jméno jako nabyvatele akcií a domáhal se zápisu své osoby do seznamu akcionářů společnosti CFH investiční fond SICAV, a.s., tedy pokusil se společnost DELTA Investiční společnost, a.s. uvést omyl, čímž by sebe obohatil tím, že by se stal jediným akcionářem společnosti CFH investiční fond SICAV, čímž by způsobil poškozenému Ing. Martinu Nejedlému škodu ve výši odpovídající aktivům společnosti (fondu) a jeho podfondů v celkové výši dle účetní závěrky k 31. 12. 2022 56 448 000,- Kč,“ tvrdí Jan Švandrlík, který zastupuje podnikatele Martina Nejedlého.

„Ing. Martin Nejedlý prohlašuje, že nikdy neměl v úmyslu převést své zakladatelské akcie na Dr. Horáčka. Ing. Martin Nejedlý prohlašuje, že nikdy s Dr. Horáčkem neuzavřel smlouvu o převodu zakladatelských akcií na jeho osobu v písemné ani ústní podobě, ani s ním nesjednával žádné podstatné náležitosti takové smlouvy, jako např. úplatu za převod apod. Ing. Martin Nejedlý prohlašuje, že nikdy nevyplnil jméno Dr. Horáčka na rubopis hromadné listiny č. 01, nahrazující 100 000 ks zakladatelských akcií. Ing. Martin Nejedlý prohlašuje k podpisu na rubopisu hromadné listiny č. 01, že se jedná o jeho vlastnoruční podpis, který byl připojen k nevyplněnému údaji o nabyvateli zakladatelských akcií z důvodů dále uvedených,“ uvádí dále Jan Švandrlík.

Podle Švandrlíka Horáček tvrdí, že k nabytí vlastnického práva údajně došlo již zmíněným vyplněním rubopisu hromadné akcie 23. ledna a jejího podpisu Martinem Nejedlým. Což podle něj není vůbec pravda.

„K této skutečnosti, tedy právoplatnému vyplnění osoby Dr. Horáčka na rubopisu akcie z důvodu platně
uzavřené smlouvy o převodu vlastnického práva k zakladatelským akciím však nikdy nedošlo. Ve skutečnosti měl Ing. Martin Nejedlý v úmyslu převést hromadnou listinu č. 01 na společnost White Cluster s.r.o. Za tímto účelem obě smluvní strany připravily smlouvu o úplatném převodu akcií, kterou Ing. Martin Nejedlý jako Převodce ověřeným podpisem podepsal dne 22. 1. 2023. Je tedy naprosto vyloučeno, aby následující den podepsal Ing. Martin Nejedlý převod rubopisem na Dr. Horáčka, když si byl Ing. Martin Nejedlý vědom existence pro něj zavazujícího právního dokumentu s datem 22. 1.2023,“ konstatuje dále Jan Švandrlík.

Švandrlík v závěru trestního oznámení dodává, že „ze všech uvedených skutečností tedy dle našeho názoru vyplývá důvodné podezření, že se Tomáš Horáček se vyplněním rubopisu hromadné listiny č. 01 a předložením této listiny představenstvu společnosti CFH investiční fond SICAV, a.s. s požadavkem na zápis do seznamu akcionářů dopustil podvoduů“.

„V případě dosažení protiprávního zapsání Dr. Horáčka jako jediného akcionáře by poškozenému Ing. Nejedlému vznikla škoda ve výši 56 448 000,- Kč,“ akcentuje Švandrlík.

Zároveň požádal policii, aby neprodleně podnikla kroky k zahájení trestního stíhání proti pachateli, zejména aby jako neodkladný úkon zajistila od Tomáše Horáčka originál hromadné listiny č. 01 nahrazující 100 000 kusů zakladatelských akcií jako věc důležitou pro trestní řízení a tím zabránil případnému pokračování v trestné činnosti jmenovaného.

„Dá se předpokládat, že po odmítnutí zápisu do seznamu akcionářů se Dr. Horáček pravděpodobně pokusí hromadnou listinu č. 01 účelově převést rubopisem na třetí osobu, která se následně bude domáhat zápisu do seznamu akcionářů na základě nabytí dokumentu v dobré víře. V neposlední řadě si pak dovolujeme upozornit na fakt, že v případě Dr. Horáčka se jedná o osobu opakovaně pravomocně odsouzenou za hospodářskou trestnou činnost,“ uzavírá Švandrlík v trestním oznámení na pražské Městské státní zastupitelství.

Spolupracující obviněný, který telefonoval mobilem z „basy“

Zmiňovaný podnikatel Tomáš Horáček je pro orgány činné v trestním řízení známou firmou. Když mu kvůli podnikatelským aktivitám za hranou zákona začalo před časem „téct řádně do bot“, rozhodl se s policií a státními zástupci spolupracovat, aby nestrávil řadu let ve vězení. Jako takřka univerzální svědek, který odsvědčí téměř vše, na co je tázán, funguje zejména pro Vrchní státní zastupitelství v Praze.

Přestože mu za dřívější ekonomickou trestnou činnost hrozil nemalý trest, získal status spolupracujícího obviněného a odešel po dohodě o vině a trestu s trestem, který pokryl jeho pobyt ve vazbě. A to přesto, že ve vazbě nezákonně používal mobilní telefon, díky kterému v činnosti za hranou zákona pokračoval dokonce se pokoušel i ovlivňovat svědky.

„Tomáš Horáček začínal svou kariéru jako pravá ruka nechvalně proslulého kmotra ČSSD, někdejšího kmotra Teplic, Petra Bendy. Pro něj podle médií organizoval nábory černých duší do severočeské sociální demokracie. Z ústecké buňky ČSSD byl v roce 2009 vyloučen poté, co vyšlo najevo, že byl odsouzen za jízdu bez řidičského oprávnění a čelil obžalobám za podvody. Právě za pojistný podvod při havárii osobního vozu byl v roce 2011 pravomocně odsouzen k osmi měsícům vězení s podmínečným odkladem na dva roky,“ napsal týdeník Euro.

Později se Horáček začal věnovat své firmě První chráněná dílna, jejímž byl stoprocentním vlastníkem a která zaměstnává handicapované osoby. Proto začala firma od roku 2014 získávat desítky veřejných zakázek například od nemocnic nebo úřadů. Organizace Transparency International však již v roce 2015 upozornila na to, že drtivou většinu zakázek řeší firma subdodávkami a handicapovaní se na jejich realizaci nijak nepodílejí. Společnost získala od státu stovky veřejných zakázek za více než miliardu korun, zmínilo Euro.

Za První chráněnou dílnu lobboval mimo jiné tehdejší předseda KSČM Vojtěch Filip. Ten se na přelomu let 2017 a 2018 za firmu opakovaně přimlouval na Finančním úřadu Ústeckého kraje, který kritizoval za to, že v Horáčkově společnosti zahájila kontroly na zneužití dotací. Filip vzal podnikatele také na poslaneckou cestu do Kazachstánu, za což dostal od Horáčka 500 tisíc korun. Policie tak nakonec došla k závěru, že o úplatek pro Filipa nešlo. Věc ale předala finanční správě s tím, aby doměřila alespoň daň.

Lhal jako svědek?

V roce 2018 policie zadržela podnikatele Tomáše Horáčka kvůli podezření z korupčních praktik kolem veřejných zakázek ve zdravotnictví. Horáček byl následně obviněn z uplácení a ovlivňování veřejných zakázek, kdy jeho firma měla v minulosti získat zakázky nemocnic Na Bulovce a Na Františku bez výběrového řízení, za což mu hrozil až osmiletý trest odnětí svobody.

V roce 2021 však došlo mezi žalobcem Zdeňkem Matulou z Vrchního státního zastupitelství v Praze a Horáčkem k dohodě o vině a trestu a Horáček tak získal status spolupracujícího obviněného. Šlo konkrétně o trest ve výši šesti měsíců ve vězení, pokutu pět milionů korun a sedmiletý zákaz působení v obchodních společnostech.

Této dohody dosáhl Horáček i proto, že měl ve svých výpovědích označit celou řadu dalších lidí jako pachatele údajné trestné činnosti. Podle serveru iDnes.cz ale z důkazů, které měl server k dispozici vyplývá, že Horáček ve svých výpovědích lhal.

Horáček měl dle iDnes.cz ve výpovědích uvést, že finanční prostředky, které použil na kauci k propuštění z vazby, nepocházely ze společnosti Svět zdraví. Avšak dle Horáčkových odposlechů a výpisů z bankovního účtu Horáčkova advokáta Michala Říhy, které měl server iDnes k dispozici, jasné vyplývá, že Horáček u výslechu nemluvil pravdu.

Výpisy z účtů dokládají finanční převody z notářské úschovy na účet firmy Svět zdraví a následně na účet Horáčkova advokáta Michala Říhy. Ten je následně převedl na účet Vrchního státního zastupitelství a byly tedy použity na zaplacení Horáčkovy kauce.

Finance ve výši 20 milionů korun měly být z firmy Svět zdraví zaslány na základě pokynu Jindřicha Štercla. Ten měl být do firmy dosazen právě Horáčkem. Prostřednictvím odposlechů pak byla zachycena komunikace, kdy Horáčkovi do vazby volal Štercl přímo z banky a informoval ho o tom, že peníze na kauci poslal z firmy Svět zdraví na účet Michala Říhy, advokáta Horáčka.

Tomáš Horáček na dotazy redakce iDnes.cz uvedl, že uvedené zveřejněné důkazy jsou součástí snahy ovlivňovat a zastrašovat jeho osobu v roli svědka prostřednictvím nepravdivých informací. Horáčkův advokát Michal Říha na dotazy iDnes nereagoval.

„Spolupracující svědek je ze zákona povinen vypovědět pravdu a nesmí lhát. V případě, že lže, je jeho důvěryhodnost, a tedy i využitelnost jeho výpovědí u soudu zanedbatelná. Pokud spolupracující obviněný ve svých výpovědích lže, dopouští se protiprávního jednání a hrozí mu další stíhaní za křivou výpověď,“ uzavřel server iDnes.

Ekonomický deník se pokusil Tomáše Horáčka kontaktovat přes jeho účetní s tím, že by rád získal jeho reakci k výše popisovanému příběhu. Do publikace tohoto textu ale nezareagoval, stejně jako u podobných výzev v nedávné minulosti.

Jan Hrbáček