INZERCE

Ministr hospodářství a udržitelného rozvoje Davor Filipović se v Opatiji zúčastnil zahájení 38. mezinárodního vědeckého a odborného setkání odborníků na plyn. Foto: vláda Chorvatska

Chorvatsko se chytá prozkoumat geotermální potenciál země a ztrojnásobit počet solárních elektráren

Chorvatský ministr hospodářství a udržitelného rozvoje Davor Filipović na nedávném 38. mezinárodním vědeckém a odborném setkání plynárenských odborníků v Opatiji, v severovýchodním Chorvatsku, nastínil plány své země v oblasti domácí výroby energie. Uvedlo to na svém webu ministerstvo hospodářství a a udržitelného rozvoje.

Ministr hospodářství a udržitelného rozvoje Davor Filipović zdůraznil, že Chorvatsko zintenzivnilo přechod na obnovitelné zdroje energie, aby maximalizovalo domácí výrobu energie. Poprvé byla vyhlášena mezinárodní výzva na šest průzkumných polí pro využití geotermálního potenciálu země. Kromě toho se v krátkodobém horizontu očekává ztrojnásobení počtu solárních panelů využívaných domácnostmi prostřednictvím Fondu na ochranu životního prostředí.

„V rámci Modernizačního fondu v hodnotě zhruba jedné miliardy eur jsme začali s výzvami pro podnikatele na čerpání dotací na investice do konkurenceschopnosti a část z nich se týká právě stimulace výroby energie pro vlastní potřebu. Naším cílem je mít do roku 2030 více než 2 500 MW nových obnovitelných zdrojů energie,“ uvedl ministr.

Ministr Filipović rovněž zmínil chorvatskou strategii do roku 2050 pro využití potenciálu země v oblasti vodíku a její roli v projektu Severojadranské vodíkové údolí. Cílem projektu je přilákat více investic do regionu a zemí, které vytvořily vodíkové údolí, a zároveň zajistit nepřerušený hodnotový řetězec od výroby vodíku až po jeho využití, poznamenal ministr.

Projekt Hydrogen Valley na severním Jadranu, který byl společně vyvinut ve Slovinsku, Chorvatsku a italském regionu Friuli Venezia Giulia, získal granty ve výši 25 milionů eur na základě výběrového řízení v rámci programu EU Horizont Evropa. Financování je součástí společného podniku Partnerství pro čistý vodík, což je partnerství veřejného a soukromého sektoru pro výzkum a vývoj vodíkových technologií v Evropě.

Severojadranské vodíkové údolí je prvním evropským nadnárodním projektem, jehož cílem je vytvořit specializovaný vodíkový pakt. Partnerství tří zemí, jehož hlavním partnerem je slovinská státní energetická společnost Holding Slovenske Elektrarne (HSE), zahrnuje 34 organizací a pokrývá celý řetězec od výroby přes skladování a distribuci až po konečné využití vodíku v různých odvětvích, jako je průmysl a doprava.

Severojadranské vodíkové údolí je prvním evropským nadnárodním projektem, jehož cílem je vytvořit specializovaný vodíkový pakt. Foto: HSE

„To jsou jen některé z klíčových změn, které aktivně realizujeme, politiky, které zavádíme, abychom zajistili stabilní a bezpečnou budoucnost Chorvatska, ale také abychom udrželi naši zemi čistou a zelenou,“ řekl Davor Filipović.

„Je však třeba zmínit, že tyto paradigmatické změny, které se týkají nás všech, způsobu, jakým žijeme a pracujeme, jakým vyrábíme a cestujeme… vyžadují, abychom se do této transformace zapojili všichni. Výrobci, podnikatelé, ale také občané. A stejně jako spolupráce na úrovni EU ukázala, že je klíčem k úspěšné transformaci, platí to i pro nás všechny v Chorvatsku – společným úsilím jsme na cestě k tomu, aby Chorvatsko bylo pro nadcházející dobu bezpečnější, aby více energie, kterou vyrábíme, pocházelo z obnovitelných zdrojů a aby se více energie vyrábělo na našem vlastním území,“ dodal chorvatský ministr hospodářství a udržitelného rozvoje.

(nik)