Jednodenní bojkot konaný na protest proti přetrvávajícímu růstu cen zanechal v pátek mnoho chorvatských obchodů, nákupních center a čerpacích stanic prázdných. Někteří ekonomové varují, že takové akce nemají efektivní dopad. Informoval o tom Balkan Insight.
Mnoho nákupních center, obchodů a čerpacích stanic bylo v Chorvatsku v pátek z velké části prázdných, protože se značný počet lidí připojil k jednodennímu bojkotu na protest proti prudkému růstu cen.
Iniciativa začala ve facebookové skupině Hello Inspector, která je podporována Evropským centrem pro spotřebitelskou excelenci (ECIP) a od té doby ji podporují sdružení na ochranu spotřebitelů, odbory, politické strany a dokonce i ministr hospodářství Ante Susnjar.
„V práci se nudíme, návštěvnost je opravdu malá a nemáme co dělat,“ řekla pokladní v nákupním centru Interspar ve městě Osijek.
Mohlo by vás zajímat
Iniciativa začala zprávami sdílenými na sociálních sítích. „24. ledna probíhá v Chorvatsku bojkot vysokých cen potravin. Lidé jsou vyzýváni, aby v tento den nic nekupovali. Ujistěte se, že nakupujete na tento den, jako by to byla neděle,“ stálo ve zprávách.
Za poslední tři roky vzrostly ceny potravin až o 34 procent. Ceny některých základních produktů se téměř zdvojnásobily.
Nezávislý odborový svaz NHS podpořil výzvu k bojkotu obchodů. „Cenová hladina a úroveň příjmů jsou dvě strany téže mince, která určuje životní úroveň v zemi,“ uvedla NHS.
Šéf odborů Krešimir Sever řekl, že bojkot je jedinou skutečnou zbraní v boji proti vysokým cenám, což potvrzují zkušenosti i jinde, například v Itálii, kde spotřebitelé protestovali kvůli cenám těstovin a kávy, v Turecku kvůli pekařským výrobkům a v Británii kvůli pohonným hmotám.
Ekonomický analytik Damir Novotny však tiskové agentuře Hina řekl, že ani organizovaní spotřebitelé, ani vláda nemohou tímto způsobem ovlivnit cenovou inflaci.
„Spotřebitelé se mohou na jeden den zorganizovat a bojkotovat maloobchodníky. V tržně orientovaných ekonomikách však kolektivní spotřebitelské akce neměly na inflaci žádný vliv,“ uvedl Novotny.
Prefekt Krapinsko-zagorské župy Željko Kolar z opoziční Sociálně demokratické strany (SDP) řekl, že bojkot podporuje, ale že inflace je odpovědností vlády, která nemůže svalovat vinu na maloobchodníky.
„Vyvstává otázka, zda výrobce těstovin (v Chorvatsku) může být konkurenceschopný s výrobcem těstovin v Itálii, když DPH na těstoviny v Itálii činí 2 procenta a v Chorvatsku 25 procent. Kdo si pak vezme větší kus koláče?“ zeptal se Kolar.
Údaje finanční správy o počtu faktur vystavených v pátek prozradí, jak úspěšný bojkot byl.
V prosinci byly spotřebitelské ceny o 4,5 % vyšší než ve stejném měsíci roku 2023. Chorvatsko patřilo mezi tři země EU s nejvyšší inflací, za Rumunskem (5,5 procenta) a Maďarskem (4,8 procenta).