Britové oživují plány na stavbu jaderné elektrárny Sizewell C, ale za jiných podmínek. Tentokrát už budou akcionáři jen dva – britská vláda a francouzská EDF. Čínská společnost China General Nuclear (CGN), která měla v nové elektrárně držet 20procentní podíl, dostala vzkaz, že už není v Británii vítána.
Jak upozornil deník The Guardian, britsko-čínské vztahy se v poslední době změnily k horšímu. Zatímco David Cameron, premiér Spojeného království v letech 2010 až 2016, lákal do země čínské investory, současný předseda vlády Rishi Sunak je čínské ekonomické expanzi do světa silně skeptický. A doprovodil to konkrétním činem.
Britská vláda v tomto týdnu uvolnila 679 milionů liber (přes 19 miliard korun) na podporu výstavby jaderné elektrárny Sizewell C. Zatím neznámá část z tohoto balíku peněz má posloužit k vyplacení čínského investora. Nově by tak britská vláda měla v elektrárně vlastnit 50procentní podíl, druhou polovinu vlastní strategický partner a dodavatel technologie – koncern EDF.
Samotný projekt elektrárny Sizewell C je stále v prvotní fázi příprav. Nebude to snadný úkol – web televizní stanice Sky News odhadl náklady na stavbu elektrárny se dvěma 1600megawattovými bloky typu EPR na 20 až 30 miliard liber (570 až 850 miliard korun). Plánovaná elektrárna se nachází v regionu Suffolk ve východní Anglii.
Jaderné vize, které zůstaly jen na papíře
Britské vládní kabinety dlouhodobě jadernou energetiku podporují a chtějí s její pomocí omezit spalování fosilních paliv. Strategie, kterou přijala labouristická vláda vedená Gordonem Brownem na počátku roku 2008, počítala s výstavbou nových bloků o výkonu 16 tisíc megawattů do roku 2030. To odpovídá 10 až 14 moderním atomovým reaktorům.
Jenže uplynulo skoro 15 let a téměř nic se v této oblasti neodehrálo. Ve výstavbě je pouze jedna jaderná elektrárna – Hinkley Point C v jihozápadní Anglii se dvěma bloky typu EPR (celkem 3260 MW). Tady stále platí, že investorem je konsorcium s dvoutřetinovým podílem EDF a třetinovým podílem CGN. Stavět se začalo v roce 2018, realizace se však neustále protahuje a prodražuje. Poslední známý odhad hovoří o dokončení v polovině roku 2027 a nákladech ve výši 25 až 26 miliard liber.
Mohlo by vás zajímat
Zájem o výstavbu jaderných bloků v Británii měl před zhruba deseti lety také americký Westinghouse, nabízející reaktory AP1000, či americko-japonské konsorcium GE Hitachi s varnými reaktory BWR. CGN chtělo stavět nové reaktory čínského typu HPR1000 v elektrárně Bradwell. Nic z toho však nebylo. V posledních letech má ambice obsadit britský jaderný trh domácí koncern Rolls-Royce, který vyvíjí modulární reaktory o výkonu 470 megawattů. Poměrně odvážně hovoří o spuštění prvního bloku do roku 2030.
Pro výstavbu nových reaktorů ve Velké Británii lze nalézt ještě jednu motivaci. V zemi je dnes v provozu devět jaderných bloků. které jsou s jednou výjimkou (v roce 1995 spuštěný blok Sizewell B) poměrně zastaralé. Jedná se o britskou technologii plynem chlazených reaktorů (AGR), která jemně řečeno nevyniká kvalitou ani spolehlivostí. Odstavení těchto bloků z provozu do roku 2030 lze považovat téměř za jistotu.
David Tramba