Dnešním dnem vstupuje v platnost nařízení České národní banky, které zpřísňuje podmínky pro poskytování úvěrů na bydlení. Zatímco dosud musel žadatel mít naspořeno alespoň 10 procent z nemovitosti, nyní už je to celá pětina. Banky zohledňují i věk žadatele a poměr úvěru a čistého příjmu. Na hypotéku tak podle odborníků nedosáhne až desítky procent žadatelů.

O zpřísnění podmínek pro poskytování úvěrů na bydlení rozhodla Česká národní banka koncem loňského roku. Zatímco dosud tak činila formou doporučení, nyní má poprvé zákonnou podobu.

Nové podmínky hypoték

Poměr výše hypotečního úvěru a hodnoty zastavené nemovitosti, označovaný zkratkou LTV, se ode dneška snižuje na 80 z dosavadních 90 procent. Zájemci o půjčku tak musí mít předem naspořenou alespoň jednu pětiny z ceny nemovitosti.

Aby člověk mohl hypotéku získat, nesmí nově jeho celkový dluh přesáhnout 8,5násobek čistého ročního příjmu. U lidí do 36 let mohou banky postupovat benevolentněji, limit ukazatele DTI je u nich 9,5.

Další podmínkou je, že měsíční splátky dluhů nesmí být vyšší než 45 procent měsíčního čistého příjmu žadatele. U mladých lidí může takzvané DSTI být až polovina měsíčního příjmu.

Získat úvěr bude těžší

Zpřísnění podmínek pro poskytování hypoték snižuje šance klientů na jejich získání. Nedosáhnou na ně až desítky procent žadatelů, shodli se oslovení analytici.

Přispěje k tomu podle nich i další zvýšení úrokových sazeb. ČNB ve čtvrtek zvedla základní sazbu o 0,5 procentního bodu na pět procent. Takto vysoko byla naposledy v roce 2001.

Mohlo by vás zajímat

Za celý loňský rok banky poskytly 178.000 hypoték, o polovinu více než v roce 2020. Celkový objem dosáhl v roce 2021 rekordního objemu 541 miliard korun, zatímco v roce 2020 to bylo 312 miliard korun, Vyplývá to z Hypomonitoru České bankovní asociace.

(bar, čtk)