Řádově o jednotky megawatt zvýšila Skupina ČEZ výkon prvního bloku Jaderné elektrárny Temelín. Vyšší výkon mu umožňují nové separátory, které ČEZ na prvním temelínském bloku vyměnil během nedávno skončené odstávky. Přesné navýšení výkonu energetici sdělí až po výsledcích tzv. garančního měření ve druhé polovině prázdnin.
Bezemisní elektřinu přibližně pro menší město. Takový výrobní potenciál očekává ČEZ od nových separátorů, které vyměnil během odstávky prvního bloku.
Navíc vyšší temelínský výkon může nahradit uhelné elektrárny a ročně ušetřit několik tisíc tun CO2. Právě přechod na nízkouhlíkovou energetiku je hlavním motivem nové vize největšího českého energetického koncernu.
„Zlepšování efektivity bezemisních jaderných elektráren je součástí naší nové vize Čistá energie zítřka. Na obou našich jaderných elektrárnách jsme od jejich spuštění přidali výkon 568 MW, což už je výkon větší elektrárny. Aktuálně dohromady obě elektrárny ročně vyrábí přes 30 TWh, v následujících letech chceme zvýšit výrobu našich největších bezemisních zdrojů o další dvě terawatthodiny a směřovat k šedesátileté životnosti,“ uvedl generální ředitel a předseda představenstva ČEZ Daniel Beneš.
Navýšení výkonu je výsledkem lepší účinnosti v nejaderné části elektrárny, kterou přinesly nové separátory. Výkon reaktoru zůstává stejný a nezvyšuje se ani spotřeba paliva.
„Díky novým separátorům dokážeme lépe využít páru v nejaderné části elektrárny a v konečném důsledku získat na generátoru vyšší výkon, aniž bychom zvyšovali výkon reaktoru. Přesný přírůstek budeme znát až po vyhodnocení garančního měření, které nás teprve čeká,“ uvedl Jan Kruml, ředitel Jaderné elektrárny Temelín.
Aktuálně je v provozu pět českých jaderných bloků. V Dukovanech energetici po výměně paliva a kontrolách připojili v úterý 13. 7. do přenosové sítě blok číslo 3. V Temelíně probíhá výměna paliva na bloku číslo 2.
Od začátku roku elektrárna Temelín vyrobila 7,4 terawatthodin elektřiny. Společně s Dukovany jde o zdroje, které produkují největší množství čisté elektrické energie a podílí se tak výraznou měrou na bezemisní výrobě Skupiny ČEZ. Ročně se díky jaderným elektrárnám nevypustí do ovzduší přibližně dvě desítky miliónů tun CO2.
Lepší pára
Dvě víc než stotunová zařízení, která páru zbavují vlhkosti a přihřívají ji, umístili technici na pozice na strojovně v nejaderné části elektrárny.
Výměna separátorů patří k nejnáročnějším pracím během odstávky prvního bloku elektrárny. Technici při ní musí provést až 453 dílčích činností.
Bez vnitřních vestaveb váží každý ze dvou separátorů 110 tun, je dlouhý třicet metrů a na výšku má čtyři metry. Při usazování zařízení rozhodovaly milimetry. Skrz transportní koridor ho energetici museli zvednout na strojovnu do výšky 15 metrů. Následovalo náročné uložení.
„Pozice separátorů jsou přesně dané, aby je bylo možné spojit s okolní technologií. Proto jsme je museli usadit s milimetrovou přesností. Vše proběhlo bez komplikací,“ popsal ředitel Jaderné elektrárny Temelín Jan Kruml.
Tomáš Rovný