Skupina ČEZ oznámila, že v jaderné elektrárně Dukovany investuje více než 2, 3 miliardy korun. A to především „na zajištění bezpečného a spolehlivého provozu nejméně do roku 2047″. Všechny čtyři bloky také přejdou na šestnáctiměsíční palivové cykly.
Částka vynakládaná v příštím roce je zhruba o 0,5 miliardy korun vyšší než v roce předchozím.
Člen představenstva ČEZ a ředitel divize jaderná energetika Bohdan Zronek uvedl, že vzhledem k významu jaderné energetiky jako bezemisního zdroje „investice směřují k zajištění bezpečného provozu Dukovan po dobu nejméně 60 let, a to i za cenu většího objemu prací v letošním roce“.
Palivové cykly budou prodlouženy o čtyři měsíce ze stávajících 12 měsíců, což zvýší efektivitu v následujících letech, kdy bude potřeba méně výměn paliva.
Ředitel elektrárny Roman Havlín uvedl, že nejnáročnějším projektem bude čištění parogenerátorů: „V loňském roce jsme ve spolupráci s kolegy ze společnosti Framatome jako první na světě vyvinuli a otestovali metodu čištění, díky které můžeme odstranit minerální usazeniny uvnitř zařízení a zajistit tak očekávanou životnost.“
Staví se také nový administrativní blok, což je vyvoláno nárůstem počtu pracovníků v závodě – letos má být přijato přibližně 100 nových zaměstnanců, uvádí společnost.
Česká republika již nyní využívá jadernou energii pro 34 procent své spotřeby elektřiny, kterou vyrábí ze čtyř reaktorů v Dukovanech a dvou v Temelíně.
ČEZ v současné době vyhodnocuje nabídky společností Westinghouse, EDF a Korea Hydro & Nuclear Power na výstavbu nového reaktoru v Dukovanech.
V blízkosti Temelína byla oblast označena jako Jihočeský jaderný park a vyčleněna pro malé reaktory, které by měly být v provozu počátkem roku 2030. Společnost minulý měsíc uvedla, že v souvislosti s plánovanou novou výstavbou očekává v příštích letech téměř zdvojnásobení počtu zaměstnanců v jaderné energetice.
(nik)