Jeden nákup a tři prodeje podílů ve firmách. Taková je zatím letošní bilance polostátní energetické skupiny ČEZ. Podle informací, které ČEZ zveřejnil spolu s finančními výsledky za první kvartál, dosahuje investice do britské společnosti Rolls-Royce SMR 3,02 miliardy korun. Za tento balík peněz ČEZ získal podíl ve výši 11 procent.
Jedná se o výsledek loňské dohody o strategickém partnerství mezi koncerny ČEZ a Rolls-Royce. ČEZ má na základě této dohody získat až 20procentní podíl v dceřiné firmě Rolls-Royce SMR, která vyvíjí modulární jaderný reaktor o výkonu 470 megawattů. Tyto reaktory chce následně ČEZ budovat na českém území. Nejprve postaví jeden blok v Temelíně, později mají následovat další v severočeských Tušimicích.
Navýšení podílu na 20 procent je vázáno na splnění podmínek, mezi něž patří úspěch Rolls-Royce SMR v britské soutěži na dodavatele modulárních reaktorů o středním výkonu. Zatím tak ČEZ koupil podíl 11 procent, k vypořádání transakce došlo na počátku března.
Prodané elektrárny v Polsku
Početně zatím letos převažují prodeje podílů; od počátku roku proběhly už tři. Například na počátku února ČEZ odprodal polské uhelné elektrárny Skawina a Chorzów české investiční skupině ResInvest Group. Tu ovládá bývalý manažer EPH Tomáš Novotný. Podle informací v mezitímní účetní závěrce dosáhla prodejní cena 3,39 miliardy korun.

ČEZ se stal vlastníkem polských elektráren v roce 2006, kdy je koupil od americké společnosti PSEG. Tehdy za ně zaplatil téměř 11 miliard korun. Oproti tehdy zaplacené ceně je nyní prodejní cena o zhruba 7,5 miliardy korun nižší. ČEZ s ohledem na klesající ziskovost a útlum uhelné energetiky opakovaně snížil účetní hodnotu polských elektráren. I proto mohl nyní vykázat zisk z prodeje ve výši 970 milionů korun.
V polovině dubna následoval prodej 15procentního podílu, který ČEZ dlouhodobě vlastnil ve společnosti Veolia Energie ČR. Kupujícím byla francouzská Veolia Energie International. ČEZ v mezitímní účetní závěrce uvedl, že prodejní cena byla téměř 1,36 miliardy korun. Další podrobnosti o této transakci ČEZ neuvedl.
Mohlo by vás zajímat
Převod nových Dukovan na stát
Třetí, ale zřejmě nejdůležitější prodejní transakce, se odehrála na přelomu dubna a května. Na základě rozhodnutí české vlády došlo k převzetí většinového podílu ve společnosti Elektrárna Dukovany II státem. ČEZ následně státu prodal 79,98% podíl a ponechal si jen něco přes 20 procent. Prodejní cena mírně přesáhla 3,6 miliardy korun. ČEZ ve výsledcích uvádí, že z transakce vykázal zisk ve výši 258 milionů korun.
Společnost Elektrárna Dukovany II je investorem stavby dvou nových jaderných bloků o celkovém výkonu přes 2000 megawattů. Ty má dle loňského rozhodnutí vlády postavit korejská společnost KHNP. Podpis smlouvy, naplánovaný na středu 7. května, nicméně zmařila žaloba poraženého uchazeče, francouzské EDF. Krajský soud v Brně vydal 6. května předběžné opatření, kterým podpis smlouvy zablokoval.