Společnost ČEZ si zajistila po kapacitě v nizozemském LNG terminálu také přepravní trasy pro dodávku zemního plynu do České republiky. Zbývá tak zajistit už jen samotný zemní plyn, ale i na tomto úkolu se intenzivně pracuje. Na dnešní tiskové konferenci to uvedl ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela.

Další postup bude poměrně rychlý. Již v polovině září má zahájit provoz plovoucí terminál v Eemshavenu, jehož kapacitu si zčásti pronajala společnost ČEZ. Konkrétně se jedná o kapacitu 3 miliardy metrů krychlových za rok, což stačí na pokrytí jedné třetiny spotřeby v Česku. Během příští zimní sezony to může být prvních 1,5 miliardy m3.

„Nyní máme příležitost se závislosti na dovozu ruského plynu zbavit, a to díky spolupráci se společností ČEZ. Chtěl bych panu generálnímu řediteli, členům představenstva i dalším členům týmu, který se na tom podílel, poděkovat,“ uvedl ministr Síkela na dnešní tiskové konferenci. Dodal, že již dnes do Česka proudí plyn z Norska a z LNG terminálů, nikoliv z Ruska.

Ministr průmyslu Jozef Síkela. Foto: Ministerstvo průmyslu a obchodu

Generální ředitel ČEZ Daniel Beneš připomněl, že stát má opci na odkup všech uzavřených smluv na kapacitu v terminálu a přepravu zemního plynu. „V případě, že by vznikl státní obchodník s plynem, tak stát může všechny tyto smlouvy převzít, pokud to uzná za vhodné,“ řekl šéf společnosti ČEZ.

Daniel Beneš zmínil, že množství 3 miliard m3 přepraví do terminálu v Eemshavenu zhruba 30 tankerů, což odpovídá příjezdu jednoho tankeru za necelé dva týdny. „Takové množství nemáme problém nakoupit na spotových trzích,“ řekl Beneš.

První zpráva o dovozu plynu do Česka přes nizozemský terminál přišla v polovině června. Uzavření dohody se společností ČEZ potvrdila na začátku července nizozemská státem vlastněná společnost Gasunie. Její dceřiná firma EemsEnergyTerminal bude provozovatelem právě dokončovaného LNG terminálu v Eemshavenu. Z celkové kapacity 8 miliard m3 ročně zatím pronajala zájemcům 7 miliard m3, druhým uživatelem vedle ČEZ bude koncern Shell.

Mohlo by vás zajímat

Plynové zásobníky v Česku jsou podle Síkely naplněny ze 77 procent, což odpovídá množství 2,6 miliardy m3 uskladněného plynu. Navzdory všem výpadkům v dodávkách ruského plynu do Evropy se daří procento naplnění zásobníků dál zvyšovat. Platí to i v případě zásobníku v Dambořicích, kde místo Gazpromu začala plyn ukládat Skupina ČEZ.

David Tramba