Právě oznámené výsledky Skupiny ČEZ vypadají na první pohled jako zklamání, na druhý jako úspěch. Čistý zisk za první až třetí čtvrtletí dosáhl 6,56 miliardy korun, což je v meziročním srovnání o 50,5 procenta méně. Zato v samotném třetím čtvrtletí ČEZ vydělal 5,13 miliardy korun čistého – oproti ztrátě 1,12 miliardy o rok dříve.
Jak ČEZ uvedl v tiskové zprávě, letošní výsledky negativně ovlivnilo zhoršení podmínek pro uhelnou energetiku v návaznosti na zvýšení klimatických cílů na úrovni EU a také doporučení Uhelné komise ukončit spalování uhlí nejpozději do roku 2038. Z těchto důvodů klesla tržní hodnota Severočeských dolů. Skupina ČEZ v souladu s účetními standardy vytvořila v letošním roce k hodnotě dolů opravnou položku ve výši 9,2 miliardy korun. Tato částka smazala skoro celý čistý zisk za první pololetí.
V samotném třetím čtvrtletí začal ČEZ vydělávat na rostoucích cenách elektrické energie na burzách. K vyššímu zisku přispěl výdělek z obchodování s komoditami a eliminace dočasných ztrát zajišťovacích kontraktů výroby z prvního pololetí. „Aktuální dramatický růst tržních cen elektřiny na historická maxima se v hospodářských výsledcích Skupiny ČEZ pozitivně projeví až v dalších letech, protože na letošní rok je veškerá disponibilní kapacita jaderných a uhelných zdrojů již prodána a na příští rok již z více než 80 procent také,“ uvedl předseda představenstva a generální ředitel ČEZ Daniel Beneš.
Celková výroba elektřiny v rámci stávajících společností (tedy bez prodaných dceřiných firem v v Rumunsku a Bulharsku) meziročně poklesla o 8 procent na 39,7 miliardy kWh. Zatímco výroba v jaderných a obnovitelných zdrojích se oproti loňsku téměř nezměnila, v uhelných a plynových blocích výroba klesla o 18 procent. Hlavní podíl na tom měl prodej elektrárny Počerady a odstavení elektráren Prunéřov 1 a Mělník 3.
Spotřeba elektřiny na distribučním území společnosti ČEZ Distribuce meziročně vzrostla o 7 procent, klimaticky a kalendářně přepočtena pak o 5 procent. Spotřeba velkých podniků rostla meziročně o 6 procent, spotřeba domácností o 12 procent. Celkově dosáhla spotřeba vyšší úrovně než v roce 2019, tedy před rozšířením koronaviru do Evropy.
Výhled na celý letošní rok je nyní o trochu optimističtější. „Upřesňujeme celoroční výhled EBITDA na úroveň 59 až 60 miliard korun a výhled čistého zisku očištěného o mimořádné vlivy na 19 až 21 miliard korun. Zlepšení našeho očekávání je dáno zejména vyšším ziskem z obchodování s komoditami a na úrovni čistého zisku navíc přijetím úroku souvisejícím s vráceným přeplatkem na darovací dani z emisních povolenek za roky 2011 a 2012,“ říká člen představenstva a ředitel divize finance ČEZ Martin Novák.
Mohlo by vás zajímat
Čistý dluh Skupiny ČEZ klesl za první tři čtvrtletí klesl o 13,7 miliardy korun, značný podíl na tom má příjem z prodeje bývalých rumunských a bulharských dceřiných firem. Poměr čistého dluhu k provoznímu zisku EBITDA tak klesl na 2,3 (po odečtení zisku prodaných firem), což lze označit za poměrně nízkou úroveň zadlužení.
David Tramba