Po dvou letech vyjednávání uzavřeli specialisté tradingu společnosti ČEZ kontrakt na dodávky zemního plynu z Alžírska. Plyn z produkce tamní státem vlastněné společnosti Sonatrach bude putovat z Alžírska do Tuniska, poté podmořským plynovodem do Itálie a dále do České republiky. Objem kontraktu je spíše skromný, odpovídá přibližně dvěma procentům celoroční spotřeby plynu v Česku.
Jak ČEZ dále uvedl v tiskové zprávě, kontrakt dohodl za podpory Ministerstva průmyslu a obchodu ČR, Ministerstva zahraničních věcí ČR a českého velvyslanectví v Alžírsku. „Podnikli jsme další krok k posílení naší energetické bezpečnosti. Kromě dodávek plynu od německých dodavatelů, z Norska a z našeho LNG terminálu v Eemshavenu budeme nyní dovážet plyn i z nalezišť v severní Africe. Vyjednávání s alžírským státním podnikem Sonatrach byla konstruktivní a byla dovedena do úspěšného konce,“ uvedl generální ředitel ČEZ Daniel Beneš.
„Pro energetickou bezpečnost České republiky je nezbytná spolupráce s důvěryhodnými partnery a maximální diverzifikace dodávek plynu. Čím více obchodních cest pro dodávky této základní komodity budeme mít, tím méně budeme ovlivněni případným nedostatkem dodávek jinde. Naším cílem je nadále propojovat české obchodníky s alternativními dodavateli. Alžírsko je jedním z takových partnerů a jsem velmi rád, že se nám po jednáních podařilo zajistit dodávky schopné pokrýt spotřebu až 100 tisíc českých domácností,“ zmínil ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček.
„Energetickou krizi v Evropě řešíme komplexně. Jsme rádi, že naše velvyslanectví mohlo být ČEZu v tomto ohledu nápomocné a že bylo nakonec dosaženo dohody s alžírskou společností Sonatrach. Pomoc tohoto typu je jedním z významných úkolů naší diplomacie,“ doplnil ministr zahraničních věcí Jan Lipavský.
Mohlo by vás zajímat
Zatímco politici považují dohodnutý obchod za úspěch, v řadách plynárenských expertů převažuje skepse. Objem dohodnutých dodávek je příliš malý na to, aby zlepšil pozici České republiky na trhu s plynem. A to není vše. „Z Itálie k nám ten plyn asi nikdy nepřiteče, jen přeprava by stála okolo 6 eur/MWh dle aktuálních tarifů. A co mne zaráží nejvíc, tak ani nezveřejnili, na jak dlouho ta smlouva je,“ reagoval jeden z oslovených expertů, který si nepřál být jmenován.
Pro připomenutí: ČEZ již od října roku 2022 dováží zemní plyn prostřednictvím LNG terminálu v nizozemském Eemshavenu. Z celkové kapacity na dodávku 8 miliard metrů krychlových plynu ročně si zde ČEZ zarezervoval 3 miliardy m3. Za dva roky svého fungování terminál přijal 43 lodí se zkapalněným plynem (LNG) určeným pro Českou republiku, což odpovídá dovozu 3,86 miliardy metrů krychlových v plynném stavu. Jedná se hlavně o plyn ze Spojených států, ruský plyn ČEZ nenakupuje.
ČEZ na konci loňského roku pro Českou republiku zajistil i další kapacitu LNG v objemu 2 miliard metrů krychlových ročně po dobu 15 let s opcí na prodloužení na 25 let, a to v nově vybudovaném pozemním terminálu v německém Stade poblíž Hamburku. Výstavba terminálu byla zahájena letos v červnu a jeho uvedení do provozu se plánuje na druhou polovinu roku 2027. Terminál Stade tak plynule nahradí Eemshaven, kde ČEZ uzavřel smlouvu na pět let – tedy do podzimu 2027.
(dtr)