INZERCE

Pohled na projekt elektrárny s malými modulárními reaktory NuScale. Foto: prezentace spol. Fluor (akcionář NuScale Energy)

ČEZ vytipoval vhodné lokality pro menší reaktory. Nejlépe vycházejí Dětmarovice a Tušimice

ČEZ předběžně vytipoval další dvě vhodné lokality pro umístění malých modulárních reaktorů. Po prvním projektu v lokalitě Jaderné elektrárny Temelín by menší jaderné bloky mohly vyrůst také v areálu uhelných elektráren v Dětmarovicích u Ostravy a v Tušimicích na Chomutovsku, uvedl ČEZ v tiskové zprávě.

Skupina ČEZ se v rámci své Vize 2030 zavázala k přípravě výstavby malých modulárních reaktorů s celkovým výkonem přes 1000 MW. První z nich by přitom mohl zahájit provoz již v roce 2032 v Temelíně. Tento velmi optimistický termín zmínila v minulém týdnu ředitelka Útvaru rozvoje malých modulárních reaktorů v ČEZ Silvana Jirotková na konferenci v sídle jaderně výzkumného centra ÚJV v Řeži v Prahy.

Výstavba dalších malých reaktorů má následovat po roce 2035. Skupina ČEZ je chce přednostně využívat jako náhradu uhelných elektráren a vedle elektřiny v nich vyrábět také teplo pro vytápění okolních měst. Analýzy se zabývají například územím elektráren Prunéřov, Ledvice, Poříčí a Mělník. Projekt v místě elektrárny Poříčí u Trutnova ale již analýza doporučila dále nerozvíjet, a to kvůli přítomnosti aktivního zlomu v blízkosti lokality, což umístění jaderného zařízení vylučuje.

„Malé modulární reaktory nejsou náhradou velkých jaderných bloků, ale doplněním energetického mixu ČR jako vhodná náhrada uhelných elektráren a velkých tepláren. Program výstavby SMR znamená velkou příležitost pro českou ekonomiku – nabízí se výroba jaderných zařízení, podstatné zapojení do dodavatelského řetězce, vytvoření regionálního servisního a tréninkového centra. Aby byly využity příležitosti programu SMR, je nutno jednat rychle,“ uvedl k jaderným plánům Tomáš Pleskač, člen představenstva a ředitel divize nová energetika ČEZ.

Vizualizace reaktoru BWRX-300. Foto: GE Hitachi

Lokality elektráren v Dětmarovicích a Tušimicích projdou celou řadou dalších intenzivních průzkumných a monitorovacích prací, než bude jasné, zda jsou vhodné pro umístění jaderného zdroje. Průzkumné práce, které začaly v první polovině února, jsou zaměřeny především na vyloučení existence aktivních tektonických zlomů, posouzení hydrogeologie území i na analýzu podloží. Tato fáze prací bude ukončena na podzim tohoto roku. Průzkum lokality zabere tři až pět let, až poté bude možné zahájit povolovací proces.

Skupina ČEZ už dříve podepsala memoranda o spolupráci v oblasti malých modulárních reaktorů s firmami NuScale, GE Hitachi, Rolls Royce, EDF, Westinghouse, KHNP a Holtec. Jejich šance Ekonomický deník zhodnotil v polovině ledna. Skupina ČEZ je také připravena zapojit se do vývoje malých modulárních reaktorů uvedených firem, a to prostřednictvím dceřiné společnosti ÚJV Řež.

Modulární reaktory je možné vyrábět sériově a na místo určení dopravit v několika zásilkách (tzv. modulární řešení). To umožní zrychlení a zlevnění výstavby oproti velkým jaderným blokům. Termín „malý reaktor“ však může být zavádějící. Například modulární reaktor od britského Rolls-Royce má mít elektrický výkon 470 MW, tedy skoro stejně, jako mají starší bloky Jaderné elektrárny Dukovany.

dtr