INZERCE

Pohled na reaktorovou halu Jaderné elektrárny Temelín. Foto: ČEZ

ČEZ vydělal o 43 procent méně než loni. Stát mu totiž odsává část zisku mimořádnými daněmi

Hlavní finanční ukazatele Skupiny ČEZ téměř přesně kopírují výsledky loňského roku. Tedy až na ten zásadní – zisk po zdanění. Jeho výše v meziročním srovnání klesla o 43 procent na 29,8 miliardy korun. Důvod? Stát značnou část zisku z ČEZ vysál pomocí daně z neočekávaných zisků.

Jak ČEZ dále uvádí ve zprávě o výsledcích za první tři kvartály roku 2023, celkem v letošním roce státu pošle zhruba 120 miliard korun. V tomto balíku peněz je zahrnuta dividenda vyplacená na počátku srpna (54 miliard korun), doplatek daně z příjmu za rok 2022 (16 miliard), záloha na letošní daň (11 miliard), odvody z nadměrných tržeb za elektřinu (zhruba 10 miliard) a také již zmíněná daň z neočekávaných zisků ve výši 28 až 34 miliard korun.

Provozní výnosy za první tři čtvrtletí dosáhly hodnoty 246,5 miliardy korun, meziročně o 17 procent více. Provozní zisk před odpisy (EBITDA) dosáhl 95 miliardy korun a meziročně se zvýšil o 6 procent. EBITDA z výroby elektřiny a tradingu přitom zůstala skoro stejná jako loni. Hlavní příspěvek z růstu provozního zisku tak měla těžba uhlí, která přinesla o 3,9 miliardy korun navíc, a oblast prodeje energie a energetických služeb velkým zákazníkům (+2,9 miliardy korun).

Hlavní výsledky Skupiny ČEZ za leden až září 2023. Zdroj: ČEZ

Současně neplatí, že se Skupině ČEZ dařilo úplně ve všem. Hodnota dceřiné společnosti Severočeské doly byla snížena o 1,97 miliardy korun s ohledem na rychlý pokles spotřeby hnědého uhlí a vysoké ceny povolenek. ČEZ dále snížil hodnotu nespecifikovaných aktiv fondu Inven Capital, který investuje do technologických startupů, o 900 milionů korun.

Nižší výroba z uhlí a jiné trendy

Výroba elektřiny v elektrárnách Skupiny ČEZ v meziročním srovnání klesla z 39,7 TWh na 37 TWh. Klesl hlavně objem výroby v uhelných elektrárnách v Česku (-18 %) a Polsku (-26 %) v reakci na pokles tržních cen elektřiny a vysoké ceny emisních povolenek. Podíl výroby z uhlí dosáhl jen 28,2 procent celkové výroby Skupiny ČEZ. Ještě na počátku devadesátých let byl tento podíl na úrovni 80 procent.

„Budoucnost české energetiky bude založena na obnovitelných zdrojích a bezpečné jaderné energetice. Proto jsem rád, že ČEZ obdržel ve stanoveném termínu závazné nabídky na výstavbu nového jaderného zdroje v Dukovanech od všech tří kvalifikovaných uchazečů, tedy od francouzské společnosti EDF, jihokorejské KHNP i od americko-kanadské Westinghouse,“ uvedl k dalšímu směřování Skupiny ČEZ předseda představenstva a generální ředitel Daniel Beneš.

Spotřeba elektřiny na distribučním území společnosti ČEZ Distribuce meziročně klesla o 4 procenta na 24,8 TWh. Spotřeba u velkých podniků klesla o 3 procenta, spotřeba domácností klesla o 5 a spotřeba malých podniků byla nižší o 6 procent. Důvodem poklesu je omezení spotřeby zákazníků v důsledku vysokých cen komodit a příznivých venkovních teplot.

Vedení Skupiny ČEZ v reakci na dosažené výsledky navýšilo výhled hospodaření na celý rok 2023 na úrovni EBITDA na 115 až 120 miliard korun a potvrdilo výhled čistého zisku ve výši 33 až 37 miliard korun (po očištění o mimořádné vlivy). Investoři byli výsledky méně ohromeni, akcie ČEZ po otevření pražské burzy oslabily o jedno procento na 996 korun za kus.

David Tramba