INZERCE

Fotovoltaická elektrárna (ilustrační foto). Zdroj: Pixabay

ČEZ staví první velkou fotovoltaiku, na které se naučí správné postupy. Poté spustí solární boom ve velkém stylu

Skupina ČEZ obnovila po dvanáctileté přestávce výstavbu velkých pozemních solárních elektráren. První z nich, FVE Křižany, již vzniká v Libereckém kraji a po dokončení bude mít instalovaný výkon 4,3 MW. Jedná se o pilotní projekt před spuštěním výstavby fotovoltaických parků ve velkém, ČEZ jej platí zcela z vlastních zdrojů.

Jak doplnila mluvčí ČEZ Barbora Peterová, jedná se o pilotní projekt sloužící k ověření postupů při projektování, dodávky komponent, montáže a uvádění do provozu. Projekt je realizován bez dotace z Modernizačního fondu či jiného veřejného zdroje. „Samotná realizace byla zahájena v říjnu 2022, s připojením do sítě počítáme v průběhu srpna letošního roku. Plánovaná životnost této elektrárny je 30 let,“ uvedla Barbora Peterová.

Ještě v letošním roce plánuje ČEZ zahájit výstavbu několika velkých fotovoltaik, kterým byla přiznána dotace v rámci prvního dotačního kola Modernizačního fondu. „S ohledem na aktuálně běžící výběrová řízení a další nezbytné kroky včetně povolovacích procesů nelze v tuto chvíli specifikovat konkrétní projekty ani termíny jejich realizace,“ dodala mluvčí ČEZ.

Nejprve se to naučit, pak až stavět s dotací

ČEZ tak zvolil podobný postup jako konkurenční energetická skupina SUAS Group. Také ta postavila první fotovoltaický park bez dotace, tedy jen z vlastních prostředků. Jedná se o solární elektrárnu Lipnice na Sokolovsku o výkonu 2,7 megawattu, která je již dokončena; od konce února letošního roku má platnou licenci k výrobě elektřiny od Energetického regulačního úřadu.

Zatímco SUAS Group má na solární a větrné projekty vyhrazeny řádově jednotky miliard korun, ČEZ počítá s řádově vyššími penězi. Investiční plán, který ČEZ zveřejnil v nedávno publikované výroční zprávě, počítá s částkou 94 miliard korun během let 2023 až 2027. Z toho prvních 3,5 miliardy korun chce ČEZ investovat již v letošním roce.

ČEZ dále ve výroční zprávě uvedl, že do konce roku 2022 získal stavební povolení pro sedm projektů solárních elektráren o celkovém výkonu 49 MW. Jedná se o část projektů, které uspěly s žádostí o dotaci z první výzvy RES+ z Modernizačního fondu. Jak Ekonomický deník napsal loni v březnu, ČEZ v první vlně uspěl se 17 projekty v rozsahu zhruba 170 MW. Patří mezi ně i velké solární parky u Kadaně a Litvínova o velikosti 40 až 50 MW.

Štědré dotace z ModFondu

To je však jen „rozcvička“ před realizací projektů, které uspěly letos na jaře při dělení peněz z druhé výzvy programu RES+ Modernizačního fondu. Tady ČEZ získá dotace v celkové výši skoro 3,1 miliardy korun. Podpora se týká 24 fotovoltaických elektráren o celkovém výkonu zhruba 700 megawattů. Jedná se o investiční dotace, naopak po dobu provozu již tyto elektrárny budou prodávat elektřinu za tržních podmínek – tedy bez provozní dotace.

V seznamu úspěšných projektů zaujme jeden opravdový gigant: FVE Prunéřov I s dotací 1,04 miliardy korun. „Uvedený projekt patří mezi naše největší plánované instalace. Uvažovaný instalovaný výkon by měl být 243 MW, přičemž v praxi se jedná o několik FVE sloučených do jednoho přípojného místa. V současné chvíli jednáme o změně územního plánu a aktualizaci Zásad územního rozvoje,“ uvedla k projektu Barbora Peterová.

ČEZ naposledy ve velkém investoval do fotovoltaiky v letech 2009 a 2010, kdy si pořídil 10 velkých solárních parků o celkovém výkonu 125 MW. Tehdy však ČEZ nestavěl sám, ale pořizoval si již hotové projekty od různých developerů a překupníků. Následně se v médiích napsalo mnohé o nevýhodnosti těchto nákupů, některé z projektů (například FVE Ševětín a Vranovská Ves) se staly předmětem zájmu vyšetřovatelů.

David Tramba