ČEZ – Největší energetická společnost působící v České republice dnes představila další ze svých dceřiných firem – ČEZ ESCO. ESCO se bude starat především o dosud individuálně obsluhované zákazníky a vyhledávat další.

ESCO se bude zabývat optimalizací spotřeby, poradenstvím pro volbu technologií a zdrojů, jejich instalací, dlouhodobý provozem a servisem včetně poradenství. Jak na uvedl generální ředitel Daniel Beneš, zákazníci se budou rekrutovat výhradně z řad firemních a institucionálních klientů. Prvotními klienty jsou dosud individuálně obsluhovaní zákazníci ČEZu, kterých je zhruba 20.000.

Některé dceřinné společnosti ČEZu se projekty, které nyní zastřešuje ESCO již dříve zabývaly. Vzhledem k tomu, že v posledních letech se zvyšuje tlak na úsporu energií, ekologicky šetrná zařízení atd. Rozhodlo vedení holdingu o zřízení zastřešující firmy, která bude mít „zelená“ opatření velkých zákazníků pod svými křídly. „Například v Německu má již 50% firem své vlastní energetické zdroje a 60% z nich je mají na střechách budov, v nichž působí,“ dodal Cyráni. Podle něj vznik ESCO souvisí také se závazky, které musí Česko dodržet v rámci EU. Česká republika se zavázala, že do roku 2020 sníží spotřebu elektrické energie o 50 pentajoulů z celkové současné spotřeby, která se pohybuje okolo 600 pentajoulů. ESCO a s ním celý ČEZ také podrobně sleduje vývoj technologií zabývajících se uchováváním zelené energie. Světové prognózy předpovídají slevnění cen vysokokapacitních baterií o 40% v následujících čtyřech letech.

Firma sice byla slavnostně představena v úterý dopoledne na tiskové konferenci a následně na velké klientské akci ve Fóru Karlín, ale své služby již několik měsíců poskytuje. „V loňském roce jsme utržili dvě miliardy korun na našich službách, pro letošek máme naplánovány 3 miliardy a do roku 2020 by to mělo být miliard devět,“ uvedl Pavel Cyráni, člen představenstva ČEZu a ředitel divize obchod. Upřesnil, že stanovené obchodní cíle jsou bez poskytnutých komodit, týkají se jen služeb ESCO. Komodity se na tržbách podílejí zhruba 12 miliardami korun ročně.

Mohlo by vás zajímat

„Chápeme, že řada zákazníků se do realizace úsporných opatření nepouští, protože je odradí složitost celé problematiky, která často zahrnuje více než jednu oblast a to od projektu po řadu realizačních fází. Proto jsme sehnali ty nejlepší odborníky, které bylo možno získat a chceme nabízet neotřelá, ale úspěšná řešení na klíč. Tedy od projetku po dodávku koncových zařízení,“ dodal Cyráni.

Z dřívějších realizací lze například zmínit projekt, jehož cílem bylo výrazné a trvalé snížení spotřeby zemního plynu, elektřiny a vody a také využití obnovitelných zdrojů energie (sluneční energie a energie obsažená ve vltavské vodě) v Národním divadle v Praze. Úsporná investiční opatření byla instalována v několika etapách během let 2007 až 2010. Národní divadlo investici splácí po dobu deseti let prostřednictvím dodavatelem garantovaných provozních úspor. Je nejvýraznějším zásahem do energetického hospodářství komplexu budov Národního divadla od jeho renovace v letech 1977 až 1983 a ovlivňuje provoz historické budovy, Nové scény, provozní budovy i společného technického zázemí, které zabírá šest podzemních podlaží.

 

 

Jiří Reichl