ČEZ se chystá na masivní návrat do oboru výstavby fotovoltaických elektráren na českém území. Nyní se hraje o to, kdo solární panely za miliardy korun dodá. ČEZ zvolil méně obvyklý způsob veřejné soutěže. Zavádí systém kvalifikace, jehož výsledkem bude okruh prověřených dodavatelů. Ti následně budou o dodávku panelů soutěžit.

Jak upřesnila Barbora Peterová z oddělení komunikace ČEZ, systém kvalifikace souvisí s plánovaným nákupem fotovoltaických panelů pro budoucí výstavbu elektráren, kterou bude ČEZ realizovat v rámci projektů přihlášených do první výzvy programu RES+ Modernizačního fondu. První z těchto projektů by měly od Státního fondu životního prostředí získat rozhodnutí o dotaci před koncem letošního roku.

„V okamžiku, kdy se ČEZ rozhodne realizovat prostřednictvím systému kvalifikace veřejnou zakázku na dodávku fotovoltaických panelů včetně jejich dopravy, osloví výzvou k podání předběžných nabídek pouze ty dodavatele, kteří jsou vedeni v příslušné kategorii systému kvalifikace,“ uvedla Peterová.

Podle podmínek soutěže vložených do systému NEN bude ČEZ požadovat účinnost solárních panelů nejméně 19 procent. Pro velké pozemní instalace chce nakupovat monokrystalické panely o výkonu nejméně 500 wattů. V případě velkých střešních instalací stačí výkon 420 wattů na jeden panel. Co se týká malých instalací na střechách rodinných domků, tak zde je limit stanoven na 320 wattů na panel.

Zájemci o účast v soutěži musejí splnit celou řadu kvalifikačních předpokladů. Patří mezi ně zkušenosti s dodávkou panelů o výkonu nejméně 60 megawattů v zemích Evropské unie. Solární panely musejí mít životnost nejméně 25 let, přičemž výkon panelu během této doby nesmí klesnout na méně než 84 procent původní hodnoty (pro oboustranné panely platí vyšší limit: 30 let). Mezi ekonomické parametry patří obrat ve výši aspoň 250 milionů korun ročně v posledních třech letech.

Mohlo by vás zajímat

Plány Skupiny ČEZ v oblasti obnovitelných zdrojů jsou poměrně ambiciózní. Do roku 2025 chce postavit 1500 megawattů nového výkonu fotovoltaických a větrných elektráren, převážně to má být v České republice. Mezi lety 2026 a 2030 chce postavit dalších 4500 MW. Konkrétnější záměry zatím ČEZ nezveřejnil, mezi výjimky patří více než 100megawattový solární park, který by měl vyrůst u obce Hrušovany na Chomutovsku.

David Tramba