Skupina ČEZ si vybrala pro podporu svého nového jaderného programu s výstavbou dvou malých modulárních reaktorů (SMR) společnost Amentum. Specialisté společnosti Amentum na jadernou energetiku a projektový management budou vydávat zprávy o posuzování vlivů na životní prostředí (EIA) týkající se návrhů SMR Rolls-Royce v Temelíně a Tušimicích, uhelné elektrárně, která má být vyřazena z provozu.
Společnost Amentum uvedla, že práce budou prováděny jejími brněnskými specialisty na jadernou energetiku a projektový management.
„Naše globální jaderná kapacita v kombinaci s naší dlouhodobou přítomností v České republice a hlubokými znalostmi procesu plánování z nás činí ideálního partnera pro pokrok v tomto strategickém projektu,“ řekl Andy White, senior viceprezident společnosti Amentum Energy & Environment International.
„Naším cílem je pomoci společnostem ČEZ a Rolls-Royce udělat obrovský krok na kritické cestě k prokázání účinnosti SMR pro dekarbonizaci výroby elektřiny,“ podotkl
Mohlo by vás zajímat
„Technologie SMR má potenciál stát se významnou součástí celosvětové expanze jaderné energetiky a společnost Amentum je potěšena, že může podpořit ČEZ v jeho úsilí o nasazení této technologie v Česku. Jsme hrdí na to, že můžeme využít naše globální jaderné kapacity k tomu, abychom pomohli realizovat tak důležitý projekt,“ dodal Mark Whitney, prezident divize energetiky a životního prostředí společnosti Amentum.
Tým společnosti Amentum provedl počáteční studie rozsahu pro obě lokality a poté získal zakázku na dokončení kompletních zpráv po veřejné soutěži. EIA se bude týkat potenciálních radiologických rizik, nakládání s odpady, podmínek a následků havárií, opatření k prevenci kontaminace podzemních vod a řek, dopravy, hluku a rozptylu.
Vyplněné zprávy EIA budou podrobeny veřejnému projednání a nezávislému posouzení, než budou moci být formálně schváleny ministerstvem životního prostředí.
Společnost Amentum je světovým lídrem v oblasti pokročilého inženýrství a inovativních technologických řešení, kterému důvěřují Spojené státy a jejich spojenci při řešení jejich nejvýznamnějších a nejsložitějších výzev v oblasti vědy, bezpečnosti a udržitelnosti. Společnost sídlí v Chantilly ve Virginii a má více než 53 000 zaměstnanců v přibližně 80 zemích na všech 7 kontinentech.
V říjnu loňského roku se ČEZ dohodl na převzetí dvacetiprocentního podílu ve společnosti Rolls-Royce SMR. Na základě dohody mezi oběma společnostmi budou obě společnosti pracovat na plánech nasazení SMR o kapacitě až 3 GW v České republice.
Rolls-Royce SMR je konstrukce o výkonu 470 MWe založená na malém tlakovodním reaktoru. Zajistí konzistentní výrobu základního zatížení po dobu nejméně 60 let. Devadesát procent reaktoru SMR o rozměrech přibližně 16 x 4 metry bude postaveno v továrních podmínkách, což omezí činnost na místě především na montáž prefabrikovaných, předem otestovaných modulů, což výrazně snižuje riziko projektu a má potenciál výrazně zkrátit harmonogramy výstavby.