Polostátní energetický gigant ČEZ podepsal smlouvu o strategické spolupráci na vývoji modulárních reaktorů se společností Rolls-Royce SMR. V britské společnosti koupí cca dvacetiprocentní podíl, za který zaplatí cenu v jednotkách miliard korun. Oznámili to dnes premiér Petr Fiala (ODS) a zástupci obou společností. První malý modulární reaktor by měl vzniknout v první polovině 30. let v jaderné elektrárně v Temelíně.

Dohoda posiluje schopnost společnosti Rolls-Royce SMR zavádět technologii SMR v Evropě i ve světě. Společnosti ČEZ a Rolls-Royce SMR, jakož i její stávající akcionáři, společnosti BNF Resources, Constellation, QIA a Rolls-Royce, se díky tomu stávají předními hráči v oblasti SMR. Tyto snahy dále podporují Velkou Británii i Evropu v cestě za jejich ambiciózním cílem dosažení uhlíkové neutrality a přispívají k řešení problémů souvisejících s klimatickými změnami.

„Těší nás, že jsme dostali tuto významnou příležitost rozvíjet technologii SMR v České republice. Společnost ČEZ vítáme jako strategického investora a partnera společnosti Rolls-Royce SMR. Máme společnou vizi a společnost ČEZ dále posiluje naši schopnost budovat stabilní, bezpečnou a nízkouhlíkovou energetiku. Plníme tak náš příslib být přední evropskou firmou v oblasti SMR. Dnešní oznámení je zárukou, že podnikání společnosti Rolls-Royce SMR má nakročeno k úspěchu ve Velké Británii, České republice i po celém světě,“ řekl generální ředitel společnosti Rolls-Royce plc. Tufan Erginbilgiç.

Spolupráce je připravována na několik desetiletí a představuje mnohem více než jen dohodou mezi společnostmi Rolls-Royce SMR a ČEZ – jde o významné posílení vazeb mezi vládami Velké Británie a České republiky a o signál silného závazku k budování mezinárodního dodavatelského řetězce, který vytváří obrovskou příležitost pro rozvoj kapacit v obou zemích a přináší i významný hospodářský růst.

Mohlo by vás zajímat

Jaderná energie bude v budoucnu hrát klíčovou roli jak ve Velké Británii, tak v České republice vzhledem k tomu, že obě země usilují o bezpečné, čisté a cenově dostupné dodávky elektrické energie pro příští generace.

Skupina ČEZ se v září dohodla na spolupráci s britskou společností Rolls-Royce SMR a bude s ní spolupracovat na vývoji a výstavbě modulárních jaderných reaktorů o výkonu 470 megawattů. Ta by měla zahrnovat i dnes oznámený kapitálový vstup ČEZ do britského podniku. Projekt přispěje k modernizaci české energetiky a otevře nové příležitosti pro domácí strojírenský a jaderný průmysl.

„Je to důležitý okamžik k zajištění energetické bezpečnosti České republiky. Zároveň máme jedinečnou příležitost se podílet na nové technologii modulárních reaktorů. Nechceme technologie jen nakupovat, chceme se na jejich vývoji i výrobě také podílet,“ řekl premiér Petr Fiala. Podle něj české firmy dostanou prostor nejen při vývoji zařízení, ale i v dodavatelských řetězcích.

Společnost ČEZ v rámci výběru posoudila informace od sedmi uchazečů, kteří byli osloveni na základě potenciální vhodnosti pro umístění v České republice. Z tohoto posouzení vzešla jako nejlepší nabídka společnosti Rolls-Royce SMR, se kterou chce ČEZ navázat strategické partnerství. Ještě před jeho uzavřením stát provede bezpečnostní posouzení britské společnosti, obdobně jako tomu bylo u zájemců o výstavbu velkých jaderných bloků.

Malé a střední reaktory (Small and Medium Reactors, SMR) mají dodávat nejen elektřinu, ale také teplo. Svou velikostí se budou hodit jako náhrada dosluhujících uhelných elektráren a přispějí tím k dekarbonizaci energetiky. Výhodou pro Českou republiku je, že Rolls-Royce SMR svůj dodavatelský řetězec teprve tvoří, a české firmy tak mají jedinečnou možnost stát u jeho zrodu a zapojit se v maximální možné míře.

„Tato technologie může zajistit nejen dostatek elektřiny za přijatelné ceny, ale také podpoří naši snahu o dekarbonizaci a bezpečný přechod k čistým zdrojům energie. Tato spolupráce je navíc velkou příležitosti také pro český průmysl. Naše firmy mohou být od samého začátku součástí globálního dodavatelského řetězce a přispět k rozvoji této perspektivní technologie,“ řekl v září ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela.

„Strategické partnerství se společností Rolls-Royce SMR nám umožní využít naše dlouholeté zkušenosti v oblasti jaderné energetiky v kombinaci s vysokou technologickou vyspělostí britské firmy,“ uvedl generální ředitel ČEZ Daniel Beneš a dodal, že na ČEZ nyní bude se svým protějškem dojednávat konkrétní podobu spolupráce.

První modulární reaktor plánuje Skupina ČEZ vedle jihočeské jaderné elektrárny Temelín. Vyrůst by měl v první polovině 30. let, tedy ještě před spuštěním nového velkého jaderného bloku v elektrárně Dukovany II. ČEZ prověřuje také další lokality vhodné pro výstavbu dalších malých modulárních reaktorů. Jde například o lokalitu Tušimice na Chomutovsku a Dětmarovice na Ostravsku. Společnost ČEZ má ambici postavit do roku 2045 malé modulární reaktory (SMR) o výkonu až 3 000 megawattů.

Dalšími vážnými uchazeči o dodávku prvního středně výkonného reaktoru pro ČEZ byly společnosti Westinghouse a GE Hitachi. Oba shodně nabízeli 300megawattové energetické bloky, v případě GE Hitachi se jednalo o varný reaktor. Jejich nevýhodou byl menší zájem o spolupráci s českým průmyslem, GE Hitachi je navíc značně vytíženo chystanými projekty v Kanadě, Polsku a dalších zemích.

(hrb, dtr)