Skupina ČEZ se chce vrátit k výstavbě větrných elektráren na českém území. První projekt po více než desetileté přestávce chystá u Zátoru na Krnovsku. Do sedmi let zde chce postavit větrnou elektrárnu o výkonu zhruba 20 MW a čítající pět turbín. ČEZ dnes v tiskové zprávě oznámil, že se s obcí dohodl na záměru a podepsal vůbec první smlouvu o spolupráci při výstavbě větrného parku.

Zájem o větrnou energii měli v obci Zátor již před dvaceti lety. V anketě, kterou obec tehdy uspořádala, vyjádřilo 87 procent účastníků souhlas s výstavbou. Nyní by se jejich plány mohly splnit. ČEZ právé zde umístí záměr založený na společném podniku. Spoluvlastníkem větrných elektráren se má stát obec. Podobně se chce ČEZ podělit o výnos z výroby zelené energie i v dalších obcích.

„Postavit větrnou elektrárnu je kvůli povolovací legislativě velmi náročné a zdlouhavé. Development a výstavba je otázkou deseti let i více. I proto je pro nás jednání se samosprávami a přijetí projektu místními obyvateli klíčové,“ říká člen představenstva ČEZ a ředitel divize obnovitelná a klasická energetika Jan Kalina.

Uvažovaný výkon větrné farmy je zhruba 20 MW, což odpovídá přibližně 5 turbínám. Roční výroba z takové elektrárny by tak pokryla spotřebu asi 25 obcí o velikosti obce Zátor, který má zhruba 1200 obyvatel.

V souladu s novou strategií Čistá Energie Zítřka se ČEZ zaměřuje na intenzivní rozvoj obnovitelných zdrojů. Do roku 2030 chce na území České republiky vybudovat obnovitelné zdroje o výkonu až 6 000 MW. Bude se jednat hlavně o fotovoltaiku, jistý podíl však mají mít i větrné elektrárny.

Mohlo by vás zajímat

ČEZ měl velké plány v oblasti větrné energetiky již během boomu obnovitelných zdrojů v letech 2005 až 2010. Větší větrné farmy chtěl stavět v Ústeckém kraji nebo v okolí jaderné elektrárny Dukovany. Z tehdejších plánů však dotáhl do fáze realizace jen dva malé projekty – větrné elektrárny u Janova na Svitavsku (4 MW) a u Věžnice na Havlíčkobrodsku (4,2 MW).

dtr